Równocześnie wycena długu na rynku wtórnym pozostawała względnie stabilna notując 5,849% (10-letnie obligacje skarbowe).
Rynek aktualnie charakteryzuje się spadkiem zmienności z uwagi na okres przedświąteczny. Trwająca konsolidacja na notowaniach eurodolara dodatkowo wzmaga marazm. Inwestorzy ciągle jednak liczą na wzrost aktywności instytucji centralnych BGK/NBP na rynku pod koniec roku. Taka możliwość skutecznie odstrasza kapitał spekulacyjny od zajmowania pozycji przeciwko złotemu w ciągu najbliższych dni. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się powolne oscylowanie w kierunku 4,40 EUR/PLN z możliwą interwencją skokowo znoszącą notowania o parę groszy. Przy tak płytkim rynku nawet nieduża kwota przetransferowana na rynek powinna wywołać głębszy ruch na notowaniach.
W trakcie wczorajszej sesji opublikowana została opinia RPP odnośnie budżetu 2012r. W ocenie członków gremium redukcja deficytu do 2,9% jest obarczona znaczącym ryzykiem. Ponadto poznaliśmy minutes z ostatniego decyzyjnego spotkania Rady w dniu 9 grudnia. Zgodnie z opublikowanym dokumentem RPP nie zmieniła stóp z uwagi na wysoką niepewność co do kształtowania się aktywności gospodarczej i inflacji zarówno w Polsce jak i na świecie, co utrudnia jednoznaczną ocenę prawdopodobieństwa kształtowania się inflacji w okresach przyszłych. Rada podtrzymała również ocenę, iż obecne wskaźniki gospodarcze uzasadniają stabilizację stóp procentowych na obecnym poziomie 4,5% także przez najbliższe kwartały.
Potwierdza to wcześniejsze przypuszczenia i wypowiedzi poszczególnych członków RPP, iż najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się kontynuacja stanowiska wait & see z uwagi na niepewność co do potencjalnego scenariusza rozwoju wypadków na rynku.
Decyzji o zmianie stóp nie warto oczekiwać wcześniej niż w połowie przyszłego roku, kiedy zachowanie inflacji pozwoli określić dokładniejsze oczekiwania wobec potencjalnych ruchów ze strony RPP.