Wzrost apetytu na ryzykowniejsze aktywa na rynkach jest bezpośrednim następstwem wydarzeń weekendowych, kiedy parlament grecki przyjął nowy pakiet oszczędności podczas niedzielnego posiedzenia. Przy akompaniamencie strajków i protestów na ulicach zatwierdzony został kolejny pakiet cięć zakładający ciecia wydatków budżetowych o dalsze 3,3 mld EUR w roku 2012r. oraz zamianę greckich obligacji na poziomie 70% redukcji. Inwestorzy zareagowali optymistycznie na te doniesienia zakładając, iż znacząco zwiększają one szanse na otrzymanie drugiej transzy pomocowej dla Grecji o wartości 130 mld EUR. Drugim warunkiem koniecznym, aby środki te zostały przekazane jest wypracowanie porozumienia z prywatnymi wierzycielami dotyczącej umorzenia znacznej części długu greckiego. Ministrowie finansów mają wydać zgodę na przekazanie kolejnej transzy podczas środowego posiedzenia Eurogrupy.
O ile dla rynku złotego w dalszym ciągu decydujące będą informacje pochodzące z Europy to warto również przytoczyć dzisiejszą wypowiedź Andrzeja Rzońcy z Rady Polityki Pieniężnej. Decydent spodziewa się, iż dopóki inflacja trwale nie spadnie poniżej celu inflacyjnego, trudno myśleć o obniżce stóp. Ostatni odczyt w grudniu wyniósł 4,6% r/r, a najbliższa publikacja ( w środę ) prognozowana jest na poziomie 4,3%. Tymczasem cel inflacyjny NBP wynosi 2,5% +/- 1%. Wypowiedź ta wpisuje się w cykl wystąpień poszczególnych członków gremium, gdzie wyraźnie widoczny jest wzrost stanowisk jastrzębich, co przy ostatnich oczekiwaniach rynków (dotyczących możliwych obniżek stóp) powinno wesprzeć złotego w średnim terminie.
Podczas dzisiejszej sesji przy braku kluczowych publikacji makroekonomicznych ze świata w dalszym ciągu dyskontowane będą informacje płynące z Grecji oraz komentarze Europejskich decydentów odnoszące się do sytuacji Hellady. Ponadto w kraju inwestorzy powinni skupić swoją uwagę na dzisiejszym odczycie salda rachunku bieżącego (godzina. 14:00, oczek. -1150 mln EUR). Wysoki poziom deficytu w tym zakresie często punktowany jest przez międzynarodowego agencje ratingowe, jako słaby punkt polskiej gospodarki.
Z punktu widzenia technicznego mocne otwarcie w nowym tygodniu na rynku złotego znacząco zmienia krótkoterminowy układ na wykresach. Koszyk walutowy BOSSA PLN po naruszeniu kluczowego wsparcia, ostatecznie przyniósł odbicie w wycenie polskiej waluty. Z perspektywy poniedziałkowej sesji ciężko jednak ocenić trwałość nastrojów na rynkach ponieważ, zatwierdzenie programu cięć w Grecji jest jedynie początkiem najprawdopodobniej burzliwego tygodnia, gdzie apogeum powinna przynieść środa (posiedzenie Ministrów Finansów Eurogrupy). Tym samym nie należy oczekiwać próby przebicia ostatnich dołków na parach ze złotym, a zmienność w dużej mierze dyktowana będzie sytuacją na eurodolarze.
EUR/PLN