Obecnie notowania znajdują się przy poziomie 1,3195. Naszym zdaniem w najbliższych dniach eurodolar powinien zmierzać z powrotem w kierunku poziomu 1,30.
ISM dla przemysłu najwyżej od czerwca 2011 roku.
Wczoraj pozytywnie zaskoczył odczyt indeksu ISM dla przemysłu w USA w kwietniu. Mimo negatywnych zakłóceń sezonowych oraz poniedziałkowego, silnego spadku indeksu Chicago PMI (do 56,2- najniższego poziomu od 29 miesięcy), wartość indeksu ISM wzrosła z poziomu 53,4 do 54,8 pkt. Optymizmem napawają przede wszystkim składowe indeksu- wzrosły zarówno nowe zamówienia (do najwyższego poziomu od kwietnia ubiegłego roku), jak i indeks zatrudnienia, podczas gdy spadły zapasy. Napływające dane ze Stanów Zjednoczonych w ostatnich tygodniach analizowane są pod kątem ewentualnej kolejnej rundy luzowania ilościowego. Dobre wieści z amerykańskiej gospodarki zmniejszają prawdopodobieństwo QE3 i wpływają na umocnienie dolara, tak jak to miało miejsce po wczorajszym odczycie, kiedy to kurs EUR/USD zniżkował o 70 pipsów.
RBA zaskoczył obniżką stóp
Bank Rezerwy Australii we wtorek nieoczekiwanie obniżył stopy procentowe o 50 punktów bazowych (największe cięcie kosztu pieniądza od 3 lat). Główna stopa procentowa wynosi obecnie 3,75 proc. W uzasadnieniu bank centralny podał, że spodziewa się spadku inflacji poniżej prognoz. Jest to o tyle ciekawe, iż w ostatnich czterech przypadkach roczne prognozy banku systematycznie nie doszacowywały poziomu inflacji. Obecnie cel inflacyjny kształtuje się na poziomie 2- 3 proc. w średnim okresie. Więcej o celu inflacyjnym i polityce banków centralnych w naszym raporcie specjalnym z 16 kwietnia. Decyzja RBA nie pozostała bez wpływu na rynek walutowy. W reakcji na obniżkę stóp dolar australijski osłabił się w stosunku do dolara amerykańskiego o około 90 pipsów- obecnie kurs AUD/USD znajduje się przy poziomie 1,0335.
Bezrobocie w strefie euro znów wzrośnie
W lutym stopa bezrobocia w strefie euro wzrosła do 10,8 proc., czyli najwyższego poziomu od czerwca 1997 roku. Dane makroekonomiczne wskazują na to, że w marcu bezrobocie ponownie wzrośnie, konsensus rynkowy zakłada odczyt na poziomie 10,9 proc. W marcu wartość indeksu PMI dla przemysły w strefie euro spadła z poziomu 49 do 47,7 pkt., odnotowując tym samym ósmy z rzędu spadek wartości. Co więcej indeksy nastrojów w gospodarce po raz kolejny odnotowały niższe wartości, a stopa bezrobocia w Hiszpanii w pierwszym kwartale bieżącego roku odnotowała rekordowy poziom 24,4 proc.
ADP wskazówką przed NFP