Luka hossy na wykresie EUR/USD została zanegowana, a kurs podobnie jak w piątek zniżkował do 200 - godzinowej średniej ruchomej.
O korekcyjnym i przejściowym charakterze zwyżek może świadczyć dywergencja, na którą wskazuje oscylator PKS. Obecnie kurs konsoliduje się w okolicach ważnych wsparć: 200 - godzinowej średniej, poziomu 50 proc. zniesienia Fibonacciego wzrostów odnotowanych w czerwcu oraz linii trendu poprowadzonej przez minima z 1 i 8 czerwca. Kolejnym wsparciem będą okolice 1,2430, a wyznacza je poziom 61,8 proc. zniesienia Fibonacciego wspomnianych zwyżek oraz m.in. dołek z końca ubiegłego tygodnia.
Wysoki poziom awersji do ryzyka (wskaźnik VIX przybiera wartości powyżej historycznej przeciętnej) zostanie podtrzymany - w obliczu zbliżających się wyborów w Grecji nie należy oczekiwać uspokojenia nastrojów uczestników rynku. Zresztą kolejne dni przyniosą także inne ważne rozstrzygnięcia: na 14 czerwca zaplanowane są istotne aukcje włoskich obligacji skarbowych, a w przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie komitetu FOMC i zostanie zatwierdzona pomoc dla hiszpańskiego sektora bankowego. Oczekujemy kontynuacji spadków EUR/USD, jednak pozytywne wieści przy historycznie rekordowej liczbie krótkich pozycji sugerowanej przez dane CFTC mogą powodować reakcję kursu podobną (choć już na mniejszą skalę) do na początku tygodnia.