Spadkowy poranek dla kursów USD/JPY i AUD/USD

W centrum uwagi: • EUR/USD zbliża się do poziomu 1,22 • FOMC minutes – bez istotnego wpływu na rynek • Nerwowo na wykresie USD/JPY po decyzji BoJ • AUD/USD w dół po słabych danych makro

Aktualizacja: 19.02.2017 02:50 Publikacja: 12.07.2012 11:10

Zgodnie z oczekiwaniami, w środę wartość wspólnej europejskiej waluty pozostawała pod presją podaży. Kurs EUR/USD, po porannym przetestowaniu poziomu 1,23 jako oporu, skierował się w dół i obecnie porusza się w rejonie 1,220-1,224.

Rejon ten jest technicznym wsparciem, wyznaczonym m.in. przez lokalne minimum z minionego wtorku. Na razie wsparcie to jest testowane i jeśli zostanie ono pokonane, to kolejnymi barierami dla strony podażowej będą: psychologiczny poziom wsparcia w okolicach 1,20 oraz rejon 1,1876, wyznaczony przez minimum z 2010 r.

FOMC minutes – bez istotnego wpływu na rynek

Niemalże bez echa na rynku przeszła publikacja protokołu z posiedzenia FOMC. Po raz kolejny inwestorzy musieli zadowolić się ogólnikowym przekazem Komitetu Otwartego Rynku, w którym zaznaczono, że QE3 powinno być uruchomione wtedy, gdy sytuacja w gospodarce się pogorszy. Na razie kolejna runda luzowania ilościowego nie ma wielu zwolenników. Wieczorna publikacja FOMC nie miała większego znaczenia dla wyceny amerykańskiej waluty.

Nerwowo na wykresie USD/JPY po decyzji BoJ

Mniej stabilna niż na wykresie eurodolara była ostatnio sytuacja techniczna na wykresie USD/JPY. Po wczorajszym spadku kursu do ważnego wsparcia w rejonie 71,19 (poziom Fibonacciego plus poziom kilku lokalnych minimów z ostatnich tygodni) notowania tej pary walutowej odbiły w górę, zatrzymując się na technicznym oporze w rejonie 79,60-79,80.

Dziś nad ranem nerwowy wzrost kursu wywołała poranna decyzja banku centralnego Japonii (BoJ) o zmianach w programie skupu aktywów (nie była to istotna zmiana, lecz inwestorzy spodziewali się braku jakiejkolwiek decyzji w tej sprawie), jednak bardzo szybko wzrost ten został z nawiązką zniwelowany i obecnie notowania USD/JPY znów kierują się na południe. Ponadto, zgodnie z oczekiwaniami, BoJ podjął decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym, bardzo niskim poziomie (0,1%).

AUD/USD w dół po słabych danych makro

Dziś rano warto zwrócić uwagę także na australijskiego dolara, który dynamicznie osłabia się wobec dolara. Jest to rezultat słabych czerwcowych danych makro z australijskiego rynku pracy – w nocy urząd statystyczny Australii poinformował o wzroście stopy bezrobocia i spadku zatrudnienia w relacji do wcześniejszego miesiąca.

W konsekwencji, notowania AUD/USD, które jeszcze nad ranem znajdowały się powyżej poziomu 1,02, z łatwością pokonały wsparcie w rejonie 1,0178 i obecnie naruszyły wsparcie w okolicach 1,015. Jeśli także ono zostanie przebite, to kolejne bariery dla niedźwiedzi znajdują się w okolicach 1,013; 1,01; 1,00.

Dorota Sierakowska

Analityk

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Okiem eksperta
Globalny optymizm trwa, a odroczenie decyzji w sprawie ceł uspokaja
Okiem eksperta
Czy Polacy inwestują dobrze?
Okiem eksperta
Wakacje nigdy nie są nudne
Okiem eksperta
Panika po mało znaczącej informacji – bolączka inwestorów
Okiem eksperta
Świetny kwartał i świetne półrocze na rynkach
Okiem eksperta
Co przyniesie słaby dolar?