Dodatkowo spadające wartości oscylatorów stochastycznych obrazują słabnący popyt. Przebicie wczorajszych minimów otwiera drogę do dalszych spadków. Zasięg takiego ruchu wynikający z formacji podwójnego szczytu to okolice 1,30, w których przebiega także poziom 23,6 proc. zniesienia Fibonacciego wzrostów z końca ubiegłego tygodnia. W rezultacie, w krótkim terminie, kluczowa linia długoterminowego trendu spadkowego poprowadzona przez szczyty z marca i sierpnia ubiegłego roku, która obecnie przebiega w okolicach 1,3170, zostanie obroniona.
Niemcy: działania banków centralnych wywindują ZEW
Ostatnie działania banków centralnych z ECB na czele i wywołane przez nie wzrosty na giełdach (DAX od końca lipca wzrósł o ponad 20 proc.) powinny znaleźć odzwierciedlenie we wzrostach składowych wskaźnika ZEW. Konsensus rynkowy dla części odpowiadającej za oczekiwania to - 20 przy poprzedniej wartości -25,5 pkt. Dotychczasowe odczyty potwierdzają, że niemiecka gospodarka traci impet - w III kw. wzrośnie zapewne o około 0,5 proc. r/r i rozwijać się będzie najwolniej od 2009 roku.
Polska: rynek pieniężny przecenia skalę redukcji stóp
W Polsce nie występują zagrożenia inflacyjne o charakterze płacowym ani popytowym. Potwierdzenie takiego stanu rzeczy przyniosą dane, które poznamy dziś o 14:00. Spodziewamy się, że zatrudnienie w sierpniu ukształtowało się na tym samym poziomie co w ubiegłym roku, a dynamika wynagrodzeń zwolni do 2,3 proc. r/r. Więcej informacji na temat dzisiejszych publikacji znajdą Państwo w Komentarzach do danych. Ujemna realna dynamika wynagrodzeń stwarza przestrzeń do luzowania polityki pieniężnej. Warto w tym kontekście nadmienić, że złoty wciąż korzysta na stosunkowo wysokim na tle innych gospodarek zaliczanych do grupy EMEA poziomie realnych stóp procentowych. Co więcej, naszym zdaniem rynek pieniężny przeszacowuje obecnie prawdopodobieństwo zdecydowanych obniżek stóp procentowych - szczególnie w horyzoncie trzech miesięcy.