W rezultacie należy oczekiwać kontynuacji korekty, co jest zgodne z naszym scenariuszem zarysowanym w Raportach Porannych z ubiegłego tygodnia. Przebicie linii szyi formacji podwójnego szczytu (okolice 1,2960) otwiera drogę do dalszych zniżek kursu, a ich modelowy zasięg to 1,2870. Najbliższe wsparcie to 1,2910, a wyznacza je poziom 23,6 proc. zniesienia Fibonacciego wzrostów EUR/USD zapoczątkowanych na przełomie lipca i sierpnia. Bardzo istotne wsparcie to z kolei strefa 1,2820 -60, w której przebiega m.in. 200 – dzienna średnia ruchoma. W krótkim terminie rynek jest jednak na tyle mocno wyprzedany, że jej przełamanie jest mało prawdopodobne.
Niemcy: Ifo nie poszedł w ślad za ZEW i PMI
O 10:00 opublikowany został indeks instytutu Ifo, który odzwierciedla nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców. Prognoza rynkowa zakładała wzrost wskaźnika z 102,3 do 102,5 pkt., jednak po dobrych publikacjach ZEW i PMI z ubiegłego tygodnia oczekiwania na lepszy od konsensusu odczyt (a szczególnie kluczowej składowej odpowiadającej za oczekiwania) znacznie wzrosły. Okazało się, że indeks spadł do 101,4. Optymizm niemieckich przedsiębiorców nie jest pochodną zdecydowanych działań banków centralnych i będącej ich rezultatem poprawy sytuacji na rynkach finansowych.
Grecja negocjuje z Troiką
Grecja jest coraz bliżej umorzenia kolejnej części swojego zadłużenia. Prasowe doniesienia sugerują się, że haircut może wynieść 53 mld euro i byłyby to zobowiązania wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego. Obecnie trwają negocjacje pomiędzy greckim rządem a przedstawicielami Troiki, a rozmowy dotyczą wprowadzenia pakietu reform mającego przynieść oszczędności rzędu ok. 11,5 mld euro. Według doniesień strony są blisko porozumienia, więc nie należy oczekiwać zdecydowanej reakcji ze strony uczestników rynku po ogłoszeniu decyzji o ustaleniu warunków pomocy.