Zgodnie z naszymi oczekiwaniami (patrz Raport Poranny z 20 września: http://www.tms.pl/media/komentarze_pdf/poranne/2012-09-20_raport_poranny.pdf) korekta w notowaniach EUR/USD wyhamowała przy długookresowej średniej ruchomej. Ponadto kurs wybił się z formacji klina zniżkującego – modelowy zasięg ruchu na północ to okolice 1,3040 -50, w których usytuowany jest również poziom 61,8 proc. zniesienia Fibonacciego korekcyjnych spadków oraz maksima z 21 września. W krótkim terminie rynek jest jednak bliski stanu wykupienia, a oscylator PKS obliczany dla interwału godzinowego wskazuje na dywergencję, która zwiastuje, że impet wzrostów osłabnie, a kurs wykonać może ruch powrotny. Wsparcia to 1,2910 (23,6 proc. zniesienia zniżek rozpoczętych w połowie września) oraz okolice 1,2880, w których przebiegają obecnie 50 – godzinowa średnia ruchoma i górne ograniczenie klina zniżkującego.
Hiszpania: Audyt sektora bankowego Opublikowany dziś drugi, bardziej szczegółowy raport z audytu hiszpańskiego sektora bankowego wskaże wąskie gardła tamtejszych instytucji kredytowych. W ostatnią sobotę minister gospodarki Luis de Guindos przyznał, że aktualnie, potrzeby pożyczkowe sektora bankowego wynoszą 60 mld euro. W lipcu Eurogrupa wstępnie zgodziła się na przyznanie do 100 mld euro pomocy, jednak dokładna kwota zostanie określona po publikacji raportu z audytu. Wczoraj rząd Hiszpanii zaakceptował budżet na 2013 r., w którym cięcia skupiają się bardziej na stronie wydatkowej, a nie dochodowej. W ciągu najbliższego półrocza rząd zobowiązał się przedstawić lub kontynuować reformy w takich obszarach jak: administracja publiczna, rynek pracy i liberalizacja rynku energii.
Strefa euro: Inflacja powinna spowolnić Spowalniające tempo inflacji w Eurolandzie może być dobrym argumentem potwierdzającym to, że rozpoczęcie skupu obligacji z krótkiego końca krzywej rentowności w ramach programu OMT nie jest błędem. O 11:00 Eurostat opublikuje dane o inflacji HICP – rynek spodziewa się, że we wrześniu w ujęciu rocznym ceny wzrosły o 2,5 proc. Dezinflacja wspierana jest głównie przez brak presji płacowej. Gospodarka strefy euro od trzeciego kwartału 2008 r. rozwija się w tempie niższym od długoterminowego potencjału. Obliczana przez OECD luka popytowa wynosi obecnie -2,39 proc. potencjalnego PKB. Inflacjogenne zjawiska mają charakter egzogeniczny – średniomiesięczna cena ropy brent wyrażona w euro wzrosła we wrześniu o 15 proc. (r/r), wzmacniać wzrost inflacji mogą również wyższe ceny żywności.
USA: Kolejne dane o koniunkturze konsumenckiej Popołudniu na rynek napłyną dane ze Stanów Zjednoczonych. Oprócz finalnego odczytu indeksu Uniwersytetu Michigan dowiemy się jak w sierpniu ukształtowały się wydatki konsumentów. Lepsze odczyty wskaźników koniunktury konsumenckiej pokazują, że główny motor napędowy największej gospodarki świata – popyt konsumpcyjny – powoli się odradza. Wstępny odczyt indeksu osiągnął drugą najwyższą wartość w ciągu ostatnich 5 lat. Poprawę nastrojów można przypisać wzrostowi indeksów giełdowych (od początku roku indeks S&P 500 wzrósł o 16 proc.) i zwiększającym się cenom domów, które poprzez efekt majątkowy zwiększyły optymizm wśród Amerykanów. W drugim kwartale bieżącego roku wartość nieruchomości wzrosła o prawie 400 mld dolarów. Rynek oczekuje, że wydatki mają wzrosnąć o 0,4 proc. (m/m).
USA: Chicago PMI wskaże kierunek ISM Ostatnią publikowaną dzisiaj zmienną, na którą warto zwrócić uwagę jest indeks Chicago PMI. Bardzo wysoka korelacja pomiędzy tym wskaźnikiem a indeksem ISM dla sektora przemysłowego (0,9 na przestrzeni ostatnich 9 lat) powoduje, że nie jest to odczyt ważny tylko dla najbardziej przemysłowego regionu USA, ale dla całej amerykańskiej gospodarki. W poprzedniej publikacji bardzo dobrze wypadły najważniejsze dwie składowe tego indeksu: nowe zamówienia (54,8 pkt.) i zatrudnienie (57,1 pkt.) Prognozowana wartość indeksu Chicago PMI wynosi 53 pkt., czyli tyle samo co poprzedni, sierpniowy odczyt.