Trudno uznać opublikowanych wczoraj danych za złe, chociaż ich odbiór nie był jednoznacznie pozytywny. Raport ADP liczony nową metodologią (za sprawą zmiany firmy współpracującej) pokazał wzrost o 158 tys. wobec szacowanych przez rynek 135 tys. Inwestorzy mieli jednak wątpliwości biorąc pod uwagę mocną rewizję w dół odczytu za wrzesień – do 114 tys. ze 162 tys. Chyba potrzeba będzie kilku miesięcy, aby ocenić, czy zmiany na jakie zdecydował się ADP sprawią, że dane staną się lepszym indykatorem tego, co rzeczywiście podaje Departament Pracy. Pewne rozczarowanie przyniósł PMI dla przemysłu liczony przez HSBC/Markit – ostateczny odczyt za październik wyniósł 51,0 pkt. wobec 51,1 pkt. odnotowanych we wrześniu i szacunkowych 51,3 pkt. Z kolei ISM dla przemysłu wprawdzie wzrósł do 51,7 pkt. (oczekiwano, iż utrzyma swoją wartość z września na poziomie 51,5 pkt.), ale subindeks zatrudnienia zniżkował do 52,4 pkt. wobec 54,7 pkt. we wrześniu. Indeks zaufania konsumentów Conference Board, który pierwotnie miał być opublikowany we wtorek wzrósł w październiku do 72,2 pkt., ale dane wrześniowe zostały zrewidowane w dół do 68,4 pkt. z 70,3 pkt. Dodatkowo rynkowa poprzeczka znajdowała się na poziomie 72,5 pkt. Poza danymi z USA wczoraj poznaliśmy też odczyty z Chin (PMI liczony przez HSBC był lepszy – wzrost do 49,5 pkt., wobec 49,1 pkt. w pierwszym odczycie, ale już zwyżka rządowego PMI nie była zbyt zachwycająca – do 50,2 pkt. z 49,8 pkt.), a także Wielkiej Brytanii. W tym ostatnim przypadku dane były słabsze (przemysłowy PMI spadł do 47,5 pkt., a dane wrześniowe zrewidowano do 48,1 pkt. z 48,4 pkt.). Popsuło to nastroje wokół funta, gdyż wróciły obawy przez zwiększeniem programu skupu aktywów (QE) przez Bank Anglii w najbliższych miesiącach.
Opublikowane dzisiaj rano ostateczne przemysłowe PMI ze strefy euro były nieco lepsze, niż w pierwszych szacunkach sprzed 1,5 tygodnia. Wskaźnik dla Niemiec wyniósł w październiku 46 pkt., a dla całej strefy euro 45,4 pkt. – nie zmienia to jednak faktu, że są to dane słabsze niż we wrześniu. Tym samym nie pomogły one notowaniom wspólnej waluty. Zresztą euro zdaje się coraz bardziej pogrążać przez Grecję, o którym to wątku piszę już od kilku dni. Ostatnia decyzja Trybunału Obrachunkowego, który podważył zgodność reformy emerytalnej uzgodnionej przez rząd z ekspertami Troiki, sprawia, iż trzeba będzie szukać oszczędności na nowych obszarach, a słabnąca pozycja koalicji rządowej dodatkowo pogarsza sprawę. Demokratyczna Lewica po głosowaniu ws. ustaw prywatyzacyjnych w środę, pokazała, iż nie popiera już rządu, a z koalicyjnego PASOK odszedł wczoraj Michalis Kassis co sprawiło, iż rząd może już liczyć tylko na 159 posłów w 300 osobowym parlamencie. Pytanie też, czy za Kassisem, który zrezygnował w proteście przeciwko kolejnym oszczędnościom, nie pójdą inni – zwłaszcza, że poparcie dla PASOK w sondażach dramatycznie spada i wynosi 7 proc. wobec 12,3 proc. osiągniętych w czerwcowych wyborach. Teoretycznie utrata większości oznaczałaby nowe wybory i niemal pewną wygraną SYRIZY (sondaże dają jej 25,5 proc. wobec 22 proc. dla Nowej Demokracji), ale greccy politycy nie zawsze kierują się rozsądkiem.
W takiej sytuacji, kiedy ważą się losy sfinansowania tzw. trzeciego bailoutu, takie działania ze strony Greków to duży błąd, a rynki za chwilę znów będą mieć podstawy, aby obawiać się scenariusza Grexitu w najbliższych miesiącach.
Dzisiaj uwaga rynków skupi się jednak na danych z USA, które poznamy o godz. 13:30. Szacuje się, iż stopa bezrobocia wzrosła w październiku do 7,9 proc. po nieoczekiwanym spadku do 7,8 proc. we wrześniu, a gospodarka wygenerowała 125 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym, oraz prywatnym. Wydaje się, że może być trudno o lepsze odczyty. Z kolei słabsze raczej umocnią dolara, gdyż zwiększą tylko niepewność związaną z reelekcją Baracka Obamy.
EUR/USD – Dzisiaj przetestujemy rejon 1,2820-50
Naruszenie wsparcia na 1,2875-80 potwierdza lansowany od kilku dni scenariusz słabości rynku EUR/USD i możliwego testu okolic 1,2820-50. Poziom ten możemy zobaczyć jeszcze dzisiaj, a kluczowe pytanie, które warto postawić, brzmi: czy pójdziemy niżej i do kiedy? Mocny układ na koszyku BOSSA USD w ujęciu tygodniowym sugeruje, iż rynek wyraźnie złamie 1,2820 już na początku przyszłego tygodnia. O wiele ważniejszym poziomem jest 1,2747 wyznaczany na bazie szczytu z czerwca b.r. W ciągu 2-3 tygodni nie można też wykluczyć zejścia do 1,2625 (wsparcia ze stycznia b.r.) – mogłoby to mieć miejsce w przypadku niekorzystnych informacji z Grecji, oraz Hiszpanii, a także przeciągającej się publikacji wyników wyborów prezydenckich w USA, która zwiększałaby prawdopodobieństwo wygranej Romney'a (powrót casusu z 2000 r. z kampanii Gore-Bush Jr.).