Dokładnie tak to wyglądało. Po pierwszej pozytywnej reakcji zarówno na rynkach akcji, jak i EURUSD nie ma już śladu. Inwestorzy wracają do starych problemów w Europie, a na horyzoncie maluje się już coraz wyraźniej problem klifu fiskalnego w USA.
Grecy przyjęli reformy
153 z 300 greckich posłów głosowało za reformami koniecznymi do otrzymania przez ten kraj kolejnej transzy pomocy finansowej. Aż 18 posłów koalicji było nieobecnych na głosowaniu nad pakietem, który obejmował m.in. obniżki emerytur i płac w sektorze publicznym, podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat, podwyżki podatków na tytoń oraz reformy rynku pracy. Wynik w tym głosowaniu oznacza, iż grecki parlament w niedzielę niemal na pewno przyjmie budżet, a ministrowie euro grupy w poniedziałek zdecydują o przyznaniu Grecji kolejnej transzy pomocy.
Nie oznacza to jednak, iż tematu nie ma. Poza wypłaceniem transzy Europa musi poradzić sobie z kwestią zbyt dużego długu i już w ubiegłym tygodniu pisaliśmy o pomysłach jego restrukturyzacji, w pewnym sensie tylnymi drzwiami (m.in. poprzez niższe oprocentowanie i EBC). Rynek zdaje się dostrzegać problem i stąd pomimo „sukcesu" w głosowaniu nie widać pozytywnej reakcji.
RPP obniżyła stopy, europejskie banki będą pasywne
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 25 bp, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Chciałoby się powiedzieć wreszcie. Po kontrowersyjnej podwyżce w maju, niespełnionych oczekiwaniach na obniżkę w ubiegłym miesiącu i szeregu danych pokazujących czarno na białym, iż polska gospodarka jest w stadium wyraźnego spowolnienia RPP wreszcie obniżyła stopy procentowe. Tym samym został zainicjowany cykl obniżek stóp. Z tego samego powodu, dla którego Rada nie obniżyła stóp w październiku, a teraz nie obniżyła ich o 50 bp, prawdopodobnie nie będzie się spieszyć z kolejnymi obniżkami. Patrząc jedynie na dane, kolejny ruch w grudniu byłby logiczny, ale taka logika w tym roku mocno zawodziła. Wypowiedzi „kluczowych" członków RPP (m.in. Hausnera) powinny zasugerować, czy ruch ten będzie wykonany jeszcze w tym roku, czy dopiero w styczniu. Tak czy inaczej, do końca pierwszego półrocza 2013 roku stopy powinny być obniżone o 75-100 bp i rynek właśnie taką skalę obniżek dyskontuje.
Dziś czekają nas dwie decyzje, które zwykle przyciągają znacznie więcej uwagi rynku. EBC i Bank Anglii prawdopodobnie wstrzymają się jednak z decyzjami. EBC czeka teraz na ruch Hiszpanii ws. wniosku o pomoc, zaś Bank Anglii znalazł się pod presją, aby nie rozszerzać już QE, gdyż szkodzi to biznesowi (o czym pisaliśmy w poniedziałek). Tym niemniej konferencja EBC (14.30) to zawsze dogodna okazja do większego ruchu na EURUSD, szczególnie, iż para ta testuje kluczowe wsparcie.