Dolar kanadyjski może znów zyskać

Od rana w stosunku do dolara amerykańskiego umacnia się większość walut z grona G10. Najsilniej na wartości zyskuje szwedzka korona oraz wspólna waluta. Osłabiają się natomiast dolar australijski oraz kanadyjski

Aktualizacja: 13.02.2017 04:15 Publikacja: 11.12.2012 09:47

Szymon Zajkowski, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Szymon Zajkowski, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Foto: TMS Brokers

Po ubiegłotygodniowych zaskakująco dobrych danych z kanadyjskiego rynku pracy wczoraj rozczarował odczyt z rynku nieruchomości. Dziś z kolei poznamy dane na temat bilansu handlowego Kanady w październiku. Jeżeli deficyt na rachunku bieżącym okaże się niższy niż zakłada konsensus rynkowy (-1,1 mld CAD) dolar kanadyjski powinien powrócić do trendu aprecjacyjnego.

W Europie największą uwagę skupiają peryferia strefy euro. Po weekendowej wypowiedzi premiera Mario Montiego o planowanej dymisji po zatwierdzeniu budżetu na przyszły rok nie ustaje presja na włoskie obligacje. Wczoraj rentowność 10- letnich papierów skarbowych tego kraju wzrosła o 30 pb do poziomu 4,81 proc.

Wyprzedaż włoskich obligacji pociąga za sobą pogorszenie sytuacji na hiszpańskim rynku długu. Z kolei wzrost rentowności hiszpańskich obligacji przyśpieszyć może decyzję rządu tego kraju o zgłoszeniu się po międzynarodową pomoc, a ECB uruchomienie programu skupu obligacji tego kraju.

Kurs EUR/USD znajduje się obecnie na 1,2940. Nad ranem złoty pozostaje stabilny. Kurs EUR/PLN znajduje się na 4,1050, a USD/PLN na 3,17.

Niemcy: Pierwszy indeks nastrojów w grudniu

Odczytem makro, który dziś przykuje największa uwagę uczestników rynku będzie indeks instytutu ZEW za grudzień. Odczyt może wypaść niejednoznacznie – słabszy od oczekiwań wzrost indeksu oczekiwań oraz lepszy od prognoz wzrost indeksu bieżącej oceny sytuacji w gospodarce.

Niemcy prawdopodobnie unikną ujemnej dynamiki PKB w czwartym kwartale tego roku pomimo wskazujących na to odczytów indeksu ZEW z poprzednich miesięcy. Jako ankietowe badanie uczestników rynków finansowych indeks ZEW może być pod zbyt dużym wpływem niepokojów związanych z kryzysem zadłużeniowym strefy euro. Inne badania, takie jak PMI i Ifo pozwolą lepiej ocenić nastoje oraz kondycję niemieckiej gospodarki.

Niemniej jednak jeżeli dzisiejszy odczyt ZEWu ukształtuje się powyżej konsensusu wspólna waluta powinna zyskać wobec dolara. USA: dane makro w cieniu posiedzenia FOMC Z amerykańskiej gospodarki dziś poznamy bilans handlu zagranicznego w październiku oraz odczyt indeksu NFIB za listopad obrazujący nastroje wśród małych przedsiębiorstw. Dane te jednak pozostaną w cieniu rozpoczynającego się dziś dwudniowego posiedzenia FOMC. Dodatkowo bilans handlu zagranicznego prawdopodobnie będzie nieco zniekształcony z powodu huraganu Sandy, który uderzył we wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych w ostatnich dniach października.

Większą uwagę powinien skupić indeks NFIB, który zobrazuje nastoje małego biznesu w sytuacji wciąż nierozwiązanej kwestii podwyżek podatków i cięć wydatków rządowych (tzw. klifu fiskalnego).

Sporządził:

Szymon Zajkowski

Departament Analiz

Okiem eksperta
Okazja, by dobierać złoto lub spółki wydobywcze
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Wszystkie oczy na Radę
Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu