Po ubiegłotygodniowych zaskakująco dobrych danych z kanadyjskiego rynku pracy wczoraj rozczarował odczyt z rynku nieruchomości. Dziś z kolei poznamy dane na temat bilansu handlowego Kanady w październiku. Jeżeli deficyt na rachunku bieżącym okaże się niższy niż zakłada konsensus rynkowy (-1,1 mld CAD) dolar kanadyjski powinien powrócić do trendu aprecjacyjnego.
W Europie największą uwagę skupiają peryferia strefy euro. Po weekendowej wypowiedzi premiera Mario Montiego o planowanej dymisji po zatwierdzeniu budżetu na przyszły rok nie ustaje presja na włoskie obligacje. Wczoraj rentowność 10- letnich papierów skarbowych tego kraju wzrosła o 30 pb do poziomu 4,81 proc.
Wyprzedaż włoskich obligacji pociąga za sobą pogorszenie sytuacji na hiszpańskim rynku długu. Z kolei wzrost rentowności hiszpańskich obligacji przyśpieszyć może decyzję rządu tego kraju o zgłoszeniu się po międzynarodową pomoc, a ECB uruchomienie programu skupu obligacji tego kraju.
Kurs EUR/USD znajduje się obecnie na 1,2940. Nad ranem złoty pozostaje stabilny. Kurs EUR/PLN znajduje się na 4,1050, a USD/PLN na 3,17.
Niemcy: Pierwszy indeks nastrojów w grudniu
Odczytem makro, który dziś przykuje największa uwagę uczestników rynku będzie indeks instytutu ZEW za grudzień. Odczyt może wypaść niejednoznacznie – słabszy od oczekiwań wzrost indeksu oczekiwań oraz lepszy od prognoz wzrost indeksu bieżącej oceny sytuacji w gospodarce.