Kurs EUR/PLN znajduje się na 4,09, a USD/PLN na 3,1250. Rezerwa Federalna zgodnie z oczekiwaniami zapowiedziała zastąpienie kończącej się w tym miesiącu operation twist (programu wydłużenia średniej zapadalności aktywów w portfelu Fed) niesterylizowanym programem skupu obligacji rządowych (o zapadalności od czterech do trzydziestu lat).
Fed w każdym miesiącu dokonywał będzie zakupów o wartości 45 mld dolarów, czyli tyle samo ile obecnie wynosi Twist. Łącznie z trwającym programem skupu MBS-ów (obligacji zabezpieczonych hipotekami) Rezerwa Federalna skupowała będzie z rynku co miesiąc aktywa warte 85 mld dolarów. Decyzja ta była zgodna z oczekiwaniem. To co zaskoczyło to przyjęcie oficjalnej reguły dla utrzymywania stóp procentowych na obecnym, rekordowo niskim poziomie (główna 0,0 – 0,25 proc.).
Fed zdecyduje nie podniesie kosztu pieniądza tak długo, jak długo stopa bezrobocia przekraczać będzie poziom 6,5 proc., a prognozy inflacji na 1 - 2 lata nie będą przekraczać 2,5 proc. Wczorajsza decyzja Rezerwy Federalnej w najbliższych tygodniach powinna podtrzymać słabość amerykańskiej waluty. Jeżeli kurs EUR/USD przebije poziom 1,3170 otwarta zostanie droga do szczytów na 1,34 – 1,3480.
Strefa euro: Pierwszy krok w kierunku unii bankowej
Na kończącym się dziś spotkaniu Eurogrupy ministrowie finansów strefy euro zgodzili się w kwestii wspólnego, unijnego nadzoru bankowego. Zgodnie z ustaleniami Europejski Bank Centralny będzie nadzorował banki, których aktywa przekraczają 30 mld euro, czyli od 150 do 200 banków. Ponadto ECB zachowa prawo do interwencji oraz dawania wskazówek organom nadzorczym w poszczególnych państwach.
Powyższe ustalenia to pierwszych krok w kierunku utworzenia unii bankowej. Na ten temat dyskutować będą również przywódcy UE na rozpoczynającym się dziś dwudniowym szczycie.