Pierwsza połowa nowego tygodnia może przynieść osłabienie dolara

Dość wyraźny wzrost rentowności portugalskich obligacji na przestrzeni ostatnich godzin (do 7,90 proc. w przypadku papierów 10-letnich) ma na razie aż tak dużego przełożenia na notowania wspólnej waluty.

Aktualizacja: 11.02.2017 00:59 Publikacja: 12.07.2013 18:13

Wykres dzienny EUR/USD

Wykres dzienny EUR/USD

Foto: DM BOŚ

Inwestorzy zdają się zakładać, że tamtejszym politykom uda się znaleźć kompromis pozwalający na realizację programu reform i tym samym opóźniona, bo przesunięta na koniec sierpnia kontrola ekspertów Troiki nie doprowadzi do perturbacji związanych z międzynarodowym programem pomocowym.

Notowania EUR/USD naruszyły dzisiaj barierę 1,30, ale tylko o 1 pipsa, po czym szybko wróciliśmy w górę. Na rynek napłynęły dane nt. inflacji PPI (zaskakująco wyższa w czerwcu, także w relacji bazowej – wzrost o 0,2 proc. m/m i 1,7 proc. r/r), co zwiększa oczekiwania związane z wtorkową publikacją cen konsumenckich (CPI). Generalnie wyższa od prognoz inflacja to większe oczekiwania na to, że FED będzie jednak ograniczał program QE3 i umocnienie dolara. Tylko, że na razie odczyty są mieszane – opublikowane o godz. 15:55 dane nt. nastrojów konsumenckich Uniw. Michigan na połowę lipca pokazały spadek wskaźnika do 83,9 pkt., podczas gdy oczekiwano jego wzrostu do 85 pkt.

Przyszły tydzień to istny wysyp „mocnych" odczytów – poznamy zarówno indeksy regionalne z Nowego Jorku i Filadelfii, jak i dynamikę sprzedaży detalicznej, czy produkcji przemysłowej. Jednocześnie na środę zaplanowane zostało wystąpienie szefa FED w Kongresie, gdzie przedstawi on okresowy raport nt. polityki monetarnej. Inwestorzy mogą obawiać się kombinacji słabszych danych makro i „gołębiego" nastawienia szefa FED, co może przełożyć się na osłabienie dolara w perspektywie do środy.

Tym samym obrona okolic 1,3000 przez EUR/USD wygląda rozsądnie. Niemniej nie można wykluczyć ponownego, choć ponownie chwilowego naruszenia tego poziomu podczas sesji azjatyckiej w poniedziałek, kiedy to publikowane będą dane z Chin dotyczące dynamiki PKB w II kwartale i czerwcowej dynamiki produkcji przemysłowej, oraz sprzedaży detalicznej. W rannym raporcie pisałem, że nieco słabsze odczyty mogą być już uwzględnione przez rynek.

Wykres dzienny EUR/USD

Okiem eksperta
Ether znów błyszczy w świecie krypto
Okiem eksperta
GPW już 30 proc. w górę! Co dalej z hossą?
Okiem eksperta
Prezes NBP inaczej interpretuje cykl obniżek stóp
Okiem eksperta
Banki centralne na pierwszym planie
Okiem eksperta
Drugi oddech energetyki atomowej
Okiem eksperta
Okazja, by dobierać złoto lub spółki wydobywcze