Pomimo iż wielu inwestorów oczekiwało, że wiele może się zmienić pod wpływem wzrastającego napięcia wokół limitu zadłużenia USA i potencjalnego upadku rządu Włoch, to złoty wykazał się dość sporą odpornością na te czynniki. Z pewnością wspierać naszą walutę mogły spadki rentowności amerykańskich obligacji w tym tygodniu.

Kalendarz makroekonomiczny w tym tygodniu nie zachwycał wagą publikowanych danych. Na pierwsze planie dla rynków, poza wspomnianym już limitem zadłużenia w USA, były m.in. wybory w Niemczech, komentarze członków FOMC do ostatniej decyzji o nieograniczeniu QE3, słaby odczyt indeksu Ifo, gorsze od oczekiwań indeksy PMI dla przemysłu w strefie euro oraz rosnące ceny nieruchomości w Chinach. Jednakże żadne z wyżej wymienionych zdarzeń nie zaskoczyło mocno rynków. Wybory w Niemczech z dużą przewagą wygrała Angela Merkel. Członkowie FOMC nie zaskoczyli swoimi komentarzami, tak jak James Bullard w ubiegły piątek. Odczyty figur makroekonomicznych były lekko pesymistyczne, ale nie na tyle by zmienić nastawienie inwestorów do sytuacji w strefie euro.  Z polskiej gospodarki poznaliśmy dane o sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia. Liczba zarejestrowanych w urzędach pracy na koniec sierpnia wyniosła 2,08 mln bezrobotnych, tym samym bezrobocie spadło do 13%. Jest to wynik lepszy od oczekiwań rynku o 0,1 pkt. procentowego. Ożywienie gospodarcze w Polsce jest jak najbardziej widoczne. Firmy otrzymują więcej zleceń i dzięki temu zwiększyło się zapotrzebowanie na pracowników. Drugie ważne dane to sierpniowa sprzedaż detaliczna. Urosła ona w sierpniu o 3,4% w relacji rocznej, po tym, jak w lipcu wzrost wyniósł 4,3% r/r.

Przyszły tydzień z pewnością będzie dużo ciekawszy, albowiem poznamy serię danych z USA, w tym dane z rynku pracy (piątek, godz.14:30), oraz indeks ISM dla przemysłu i usług. Nie zabraknie również kolejnych wystąpień członków FOMC. W środę swoje posiedzenia zakończą EBC i RPP, lecz rynki nie oczekują żadnych gwałtownych zmian w ich polityce monetarnej. W kolejnych dniach poznamy także odczyty indeksów PMI dla krajów Europy, w tym także dla Polski

O godz. 17:30 EURPLN kwotowany był na poziomie 4,2248, USDPLN: 3,1196, CHFPLN: 3,4499 a GBPUSD: 5,0321.

Dział Analiz XTB