Brak kompromisu fiskalnego w US oraz gorszy sentyment na rynkach

Ubiegły tydzień był bogaty w wydarzenia rynkowe. Polityczny pat w kongresie skutkujący brakiem uchwalenia ustawy budżetowej doprowadził do pierwszego od 17 lat zamknięciem administracji rządowej.

Aktualizacja: 11.02.2017 11:38 Publikacja: 07.10.2013 14:09

Tomasz Brach

Tomasz Brach

Foto: Easy Forex

W następstwie tych zdarzeń nie został opublikowany piątkowy raport na temat amerykańskiego rynku pracy. W opinii wielu analityków brak wrześniowych danych z rynku pracy oznacza przesunięcie prawdopodobieństwa pierwszego ograniczenia QE z października na listopad lub grudzień.

Europejski Bank Centralny utrzymał parametry polityki monetarnej na niezmienionym poziomie, jednakże rynek oczekiwał większego zaangażowania EBC w stymulowanie wzrostu gospodarczego – np. poprzez dostarczenie na rynek dodatkowej płynności w postaci programu LTRO. Komentarz prezesa EBC, Mario Draghiego był mało gołębi. Inwestorzy doszli zatem do wniosku, iż na ten moment nie można liczyć na nic więcej niż gołębią retorykę o pozostawieniu stóp procentowych w strefie euro na niskim poziomie w dłuższym okresie czasu.

W reakcji na te czynniki przez większą część ubiegłego tygodnia dolar osłabiał się, a kurs EURUSD wzrósł do najwyższego poziomu od 8 miesięcy (1.3645).

Obecny tydzień będzie stał pod znakiem negocjacji budżetu na 2014 oraz podniesienia limitu zadłużenia USA. W dniu dzisiejszym zarówno Senat jak i Izba Reprezentantów nie mają rozpisanych sesji wiec nie ma co liczyć na jakiekolwiek porozumienie w powyższych kwestiach. Komentatorzy sceny politycznej utrzymują, iż najprawdopodobniej polityczny pat przesunie się do 17 października, a bieżący okres amerykańscy politycy wykorzystają do walki politycznej. Przeciąganie pata politycznego we US może oznaczać dla rynku wzrost niepewności i gorszy sentyment na rynkach mogący uderzyć w giełdy, surowce oraz waluty rynków wschodzących.

Spośród wydarzeń makroekonomicznych na uwagę zasługuje protokół z ostatniego posiedzenia FED. Przypomnijmy, na wrześniowym posiedzeniu wbrew oczekiwaniom rynku FED nie zacieśnił programu QE. We środę dowiemy się czy decyzja o ograniczeniu była blisko. Jeśli tak, to dolar mógłby zyskać na wartości. We środę zwraca uwagę również dynamika produkcji przemysłowej w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Na czwartek zaplanowane jest posiedzenie Banku Anglii. Oczekuje się utrzymania parametrów polityki monetarnej na niezmienionym poziomie. Uwaga rynku skupi się na retoryce dotyczącej kształtowania się stóp procentowych w przyszłości (tzw. forward guidance) oraz na rozmiarze programu skupu aktywów (QE, obecnie 375 mld GBP).

Okiem eksperta
Prezes NBP inaczej interpretuje cykl obniżek stóp
Okiem eksperta
Banki centralne na pierwszym planie
Okiem eksperta
Drugi oddech energetyki atomowej
Okiem eksperta
Okazja, by dobierać złoto lub spółki wydobywcze
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Okiem eksperta
Wszystkie oczy na Radę
Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota