Według WSJ dzisiaj o godz. 21:00 prezydent Barack Obama ma oficjalnie przedstawić wniosek o nominację Janet Yellen na kolejnego szefa FED. Zgoda komisji Kongresu na tą kandydaturę wydaje się być formalnością, chociaż najpewniej nie cieszy ona konserwatywnego skrzydła Republikanów z Tea Party, którzy wielokrotnie krytykowali samego Bena Bernanke za zbyt luźną politykę. Dolar osłabił się jednak na krótko i później zaczął wyraźnie zyskiwać – zwłaszcza dzisiaj rano. Nominacja Yellen, która jest uznawana za ultra-gołębia, nie jest zaskoczeniem, chociaż może sugerować, że FED będzie chciał jak najdłużej utrzymać program QE3. W krótkim terminie ważniejsze jest jednak co innego. To wieczorna publikacja zapisków z wrześniowego posiedzenia FED – zobaczymy, czy „gołębie" mają rzeczywiście komfortową pozycję. Wczorajsze wystąpienie „gołębiej" Sandry Pianalto, która przyznała, że QE3 powinno było zostać ograniczone we wrześniu, a także słowa Charlesa Plossera, zwracającego uwagę na wiarygodność polityki banku centralnego, pokazują, że tak nie musi być. Innymi słowy, Yellen będzie musiała się „nieźle napracować", aby przekonać FED do swojego nastawienia za kilka miesięcy.
Innym, równie ważnym elementem wpływającym na rynki w krótkim terminie jest nadal trwający impas zadłużeniowy w USA. Szans na kompromis pomiędzy Demokratami i Republikanami nadal nie widać, a do granicznej daty 17 października pozostało już tylko 8 dni. Co gorsza, wypowiedzi niektórych przedstawicieli Partii Republikańskiej pokazują, że polityczne cele przesłaniają trzeźwe spojrzenie na gospodarkę i długofalowe skutki zamieszania, które może się pojawić za nieco ponad tydzień. W efekcie inwestorzy zaczynają znów kupować ryzyko, a zatem ... dolara (to taki swoisty paradoks rynków finansowych). Warto też zastanowić się, czy im bliżej będzie 17 października, tym większe będzie ryzyko obniżki ratingu USA – chociaż na obecną chwilę agencje zdają się ignorować ten problem.
Indeks BOSSA USD wybił się jednak górą z dziennej konsolidacji i naruszył dzisiaj opór na 68 pkt. To może sugerować kontynuację zwyżek dolara w krótkim terminie.
Wykres tygodniowy BOSSA USD
Słowa Joerga Asmussena z Europejskiego Banku Centralnego, który dał do zrozumienia, że ECB nadal może ciąć stopy procentowe, lub wykorzystać inne niestandardowe narzędzia, jeżeli zajdzie taka potrzeba, zaszkodziły dzisiaj wspólnej walucie. W kalendarzu mamy publikację danych nt. produkcji przemysłowej w Niemczech za sierpień o godz. 12:00. Wczorajsza dynamika zamówień nieco rozczarowała, stąd też inwestorzy mogą dzisiaj wymagać czegoś więcej, ponad spodziewany wzrost o 1 proc. m/m.