Pozostać na kursie

Oczekiwania w stosunku do dzisiejszej decyzji RPP są jednolite – stopy procentowe zostaną utrzymane na obecnym poziomie (referencyjna 2,5%).

Aktualizacja: 11.02.2017 09:44 Publikacja: 06.11.2013 09:04

Konrad Białas

Konrad Białas

Foto: TMS Brokers

Ostatnie sygnały z gospodarki przemawiają za stopniowym, ale powolnym ożywieniem gospodarczym, co jest argumentem przeciw obniżkom stóp procentowych. Z kolei utrzymywanie się inflacji głęboko poniżej celu (1% r/r we wrześniu wobec celu 2,5%) wyklucza zacieśnianie polityki monetarnej w najbliższym czasie. Ważniejszą sprawą jest, czy Rada zdecyduje się na wydłużenie tzw. forward guidance, czyli deklaracji pozostawienia kosztu bez zmian przez kolejne miesiące? Na razie RPP w komunikacie zobowiązywała się do neutralnego nastawienia w polityce monetarnej co najmniej do końca 2013 r., stąd teoretycznie ma jeszcze miesiąc na nakreślenie przyszłej ścieżki polityki pieniężnej. Ale na korzyść listopadowego posiedzenia przemawia zapoznanie się Rady z najnowszymi projekcjami makroekonomicznymi NBP, które w mojej ocenie poprzez rewizję w górę dynamiki PKB przy złagodzeniu ścieżki inflacji (względem poprzednich prognoz z lipca) powinny wspierać dotychczasowe stanowisko. Indywidualne wypowiedzi członków Rady wskazują na brak presji do zmiany stóp procentowych przynamniej do końca drugiego kwartału 2014 r. Bank centralny powinien jednak być ostrożniejszy w swoim stanowisku, stąd najbardziej prawdopodobne jest wydłużenie forward guidance do końca pierwszego kwartału.

Poza decyzją RPP mamy dziś dość bogaty kalendarz publikacji z Europy z finalnymi szacunkami PMI sektora usługowego, sprzedaż detaliczną i zamówieniami przemysłowymi z Niemiec. Pytanie, jak zapatrzenie inwestorów w jutrzejsze posiedzenie EBC ograniczy reakcję EUR na dzisiejsze dane. GBP od wczoraj znajduje się na fali, więc lepszy do prognoz odczyt produkcji przemysłowej może dodać paliwa do wzrostów.

EUR/PLN:

Wtorkowy zakres wahań EUR/PLN w przedziale 4,1650-4,1850 mówi sam za siebie. RPP nie ma powodu, by dziś szokować rynek, choć gołębie komentarze na konferencji prasowej mogą przybliżyć kurs do 4,20. Ale opór pozostaje silny.

EUR/USD:

Apetyt na ryzyko, jaki przychodzi z sesji azjatyckiej, ponownie wyciąga EUR/USD ponad 1,35, ale po raz kolejny w tym tygodniu 1,3520 stanowi barierę nie do pokonania. Przed posiedzeniem EBC będzie ciężko o podejście pod 1,3538. Popyt broni 1,3450.

Konrad Białas

Okiem eksperta
GPW już 30 proc. w górę! Co dalej z hossą?
Okiem eksperta
Prezes NBP inaczej interpretuje cykl obniżek stóp
Okiem eksperta
Banki centralne na pierwszym planie
Okiem eksperta
Drugi oddech energetyki atomowej
Okiem eksperta
Okazja, by dobierać złoto lub spółki wydobywcze
Okiem eksperta
Wszystkie oczy na Radę