Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Adrianna Kocięda, analityk, NWAI DM
Brak porozumienia pomiędzy Grecją i pozostałymi państwami strefy euro w sprawie dalszego wsparcia dla Grecji, choć nie był zaskoczeniem, to jednak pozostawia rynki w dalszej niepewności. W poniedziałek ma dojść do kolejnego spotkania, które również może przynieść fiasko ze względu na żądania Greków dotyczące m.in. zgody na emisję dodatkowych 8 mld euro obligacji i obniżenia limitu uzgodnionej nadwyżki budżetowej. Pomimo iż wiarygodność porozumienia dotyczącego zawieszenia broni na Ukrainie stoi pod dużym znakiem zapytania, reakcja rynków była pozytywna. W czwartek otrzymaliśmy również paczkę danych makro, m.in. zgodne z prognozami odczyty inflacji w Niemczech oraz gorsze od oczekiwań dane o grudniowej produkcji przemysłowej w eurolandzie, która spadła o 0,2 proc. w ujęciu rocznym (vs. konsensus na poziomie +0,4 proc. r./r.). Rozczarowujące dane przełożyły się na chwilowy spadek cen niemieckich bundów, jednak w drugiej części dnia ich rentowność spadała podobnie jak cały rynek.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Najświeższym przykładem jest deprecjacja intradayowa akcji Synektika prawie o 20 proc. w reakcji na informacje o chińskiej konkurencji.
W teorii jesteśmy w ciekawym momencie na rynkach. A krajowy z dużym prawdopodobieństwem podąży za nastrojami globalnymi.
Słaby dolar to szansa dla amerykańskich eksporterów, mocniejsze surowce w nim wyceniane, przepływy kapitału na rynki wschodzące.
Mainframe’y zdominowały lata 70., WEB eksplodował w 90. latach, chmura rozkwitła po 2006 r., dziś króluje AI. Przegapiłeś każdy przełom? Nie szkodzi – rynek wypuszcza właśnie kolejnego zajączka.
Czynnikami ryzyka wciąż pozostają wysokie tempo płac przekraczające 8 proc., ekspansywna polityka fiskalna oraz sytuacja geopolityczna na świecie.
Na polski rynek kapitałowy można patrzeć z wielu perspektyw. W dzisiejszej podróży proponuję spojrzenie od strony rynku walutowego.