Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 23:56 Publikacja: 12.02.2015 22:40
Adrianna Kocięda, analityk, NWAI DM
Foto: Archiwum
Brak porozumienia pomiędzy Grecją i pozostałymi państwami strefy euro w sprawie dalszego wsparcia dla Grecji, choć nie był zaskoczeniem, to jednak pozostawia rynki w dalszej niepewności. W poniedziałek ma dojść do kolejnego spotkania, które również może przynieść fiasko ze względu na żądania Greków dotyczące m.in. zgody na emisję dodatkowych 8 mld euro obligacji i obniżenia limitu uzgodnionej nadwyżki budżetowej. Pomimo iż wiarygodność porozumienia dotyczącego zawieszenia broni na Ukrainie stoi pod dużym znakiem zapytania, reakcja rynków była pozytywna. W czwartek otrzymaliśmy również paczkę danych makro, m.in. zgodne z prognozami odczyty inflacji w Niemczech oraz gorsze od oczekiwań dane o grudniowej produkcji przemysłowej w eurolandzie, która spadła o 0,2 proc. w ujęciu rocznym (vs. konsensus na poziomie +0,4 proc. r./r.). Rozczarowujące dane przełożyły się na chwilowy spadek cen niemieckich bundów, jednak w drugiej części dnia ich rentowność spadała podobnie jak cały rynek.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Drugą największą kryptowalutą na świecie jest ether, w skrócie ETH. Stanowi 9 proc. wartości wszystkich kryptowalut, w których nadal dominuje bitcoin z 62-proc. udziałem.
Poniedziałkowa sesja na GPW rozpoczęła się od mocnego uderzenia. W pierwszej godzinie WIG, mWIG40 i sWIG80 wyznaczyły nowe historyczne szczyty.
Majowa decyzja RPP nie zaskoczyła – nastąpiła obniżka stóp procentowych o 50 pkt baz., dokładnie tak, jak oczekiwano.
Po bardzo burzliwym, ale finalnie dobrym kwietniu początek pierwszego pełnego majowego tygodnia zastał GPW w nie najlepszych nastrojach.
Sektor energetyki atomowej może okazać się jednym z największych beneficjentów nowego rozdania w polityce klimatycznej.
Kwiecień zakończył się tak, jak podejrzewaliśmy – najpierw na początku miesiąca został wyznaczony lokalny dołek, potem akcje amerykańskie przestały wykazywać niedowartościowanie na tle reszty świata. Na początku maja widać kontynuację „powrotu do normalności”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas