Rynki pod wpływem Fed i API

Dzisiejszy poranek upływa pod wpływem nadzwyczaj gołębiego minutes Rezerwy Federalnej oraz znaczącej zniżki cen ropy naftowej.

Aktualizacja: 06.02.2017 23:00 Publikacja: 19.02.2015 09:18

Rynki pod wpływem Fed i API

Foto: Bloomberg

Notowania pozostają względnie spokojne i początek sesji europejskiej to łapanie oddechu po dużej zmienności wczorajszego wieczoru.

Do zniżkujących walut należą dolary amerykański, australijski i kanadyjski oraz szwajcarski frank. W przypadku tego pierwszego to efekt osłabienia wiary inwestorów w podwyżkę stóp w Stanach Zjednoczonych w czerwcu z powodu gołębiego nastawienia większości Komitetu. Styczniowe posiedzenie było pierwszym w którym nie uczestniczyło trzech zadeklarowanych jastrzębi – Plosser, Fisher i Kocherlakota. Wczorajsze minutes pogłębiają globalną słabość amerykańskiego dolara jaką obserwujemy w ostatnim czasie. Nie jest niespodzianką przecena AUD, CAD oraz NOK jako walut surowcowych, które podążyły w ślad za spadającymi cenami ropy. Wczorajszy, niemal 5%, spadek cen ropy to zasługa raportu API (American Petroleum Institute) wg którego wzrost zapasów ropy naftowej w ostatnim tygodniu wyniósł aż 14,3 miliona baryłek.

Niespodzianką pozostają notowania szwedzkiej korony, która pomimo dużej korelacji z norweską koroną, pozostała względnie odporna na spadek cen ropy. Do zyskujących walut należą dzisiaj nowozelandzki dolar, euro, funt oraz duńska korona. O poranku zyskuje także polski złoty, który zyskuje średnio 0,2% w stosunku do ważniejszych walut. Za euro płacimy już mniej niż 4,18zł, za dolara 3,66zł, a szczególnie dobrą wiadomością dla frankowych kredytobiorców będzie kurs CHFPLN, który spadł już do 3,88.

Kluczowymi danymi dla rynku dzisiaj będą oficjalne dane o zmianie stanu zapasów ropy. Dla tych danych istnieje dość spore ryzyko odczytu w górę ze względu na wysoce optymistyczny raport API. W Polsce inwestorzy i ekonomiści skupią się na minutes RPP, które pozwolą ocenić jak bardzo zmienność na rynkach finansowych wpłynęła na decyzję o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie przez członków RPP w tym miesiącu.

Paweł Ropiak

Okiem eksperta
Akcje silniejsze od złota
Okiem eksperta
Czyżby kolejna formacja V?
Okiem eksperta
Ether znów błyszczy w świecie krypto
Okiem eksperta
GPW już 30 proc. w górę! Co dalej z hossą?
Okiem eksperta
Prezes NBP inaczej interpretuje cykl obniżek stóp
Okiem eksperta
Banki centralne na pierwszym planie