Rynek czeka na ruch ze strony RPP

Środowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi kontynuację lekkiego osłabienia złotego wobec euro oraz dolara, przy dalszej stabilizacji względem franka szwajcarskiego.

Aktualizacja: 06.02.2017 21:51 Publikacja: 04.03.2015 07:51

Konrad Ryczko

Konrad Ryczko

Foto: DM BOŚ

Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1660 PLN za euro, 3,7298 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,8762 PLN wobec franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,206% w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie godziny handlu na złotym nie przyniosły poważniejszych rozstrzygnięć, gdyż inwestorzy wyczekują na dzisiejsze zakończenie posiedzenia RPP. Nieznaczne spadki wobec euro oraz dolara amerykańskiego są w dużej mierze pochodną wcześniejszych układów technicznych. Również lekką zwyżkę rentowności polskiego długu należy tłumaczyć głównie analogicznymi ruchami na rynkach bazowych. Inwestorzy czekają na RPP i to od decyzji Rady zależeć będą nastroje na polskich aktywach w ciągu najbliższych sesji. Rynek oczekuje ogłoszenia cięcia o 25pb. i scenariusz ten wydaje się być wstępnie wyceniony przez inwestorów. W świetle ostatniego wskazania PMI oraz rewizji PKB za IV kw. obniżka o 25pb. wydaje się być najbardziej prawdopodobna. To czego jeszcze nie znamy to projekcja makroekonomiczna na bazie, której RPP podejmie dziś decyzję. W konsekwencji mamy dziś dwa scenariusze mogące istotniej wpłynąć na rynki: brak obniżki, co powinno wesprzeć PLN oraz osłabić dług oraz ewentualne mocniejsze cięcie o 50pb. lub bardziej gołębi ton komunikat po posiedzeniu (i obniżce o 25pb.). Tradycyjnie więc istnieje nieznaczne pole do zaskoczenia ze strony RPP, jednak wydaje się, iż wraz ze zbliżającym się rozpoczęciem skupu aktywów przez EBC obniżenie stóp w Polsce o 25pb. jest tutaj scenariuszem domyślnym.

Decyzji RPP tradycyjnie spodziewać się możemy po godz. 12:00-12:30. Konferencja prasowa zaplanowana została na godz. 16:00. Poza dzisiejszą RPP na złotego wpływ mieć mogą również nastroje na szerokim rynku, które dziś warunkowane będą przez usługowe indeksy PMI dla krajów Strefy Euro oraz popołudniowe dane z USA (m.in. raport ADP), które uwarunkują zachowanie dolara amerykańskiego na większości zestawień.

Z rynkowego punktu widzenia wczorajsze lekkie zwyżki par EUR/PLN i USD/PLN wpisują się w ostatnie respektowanie zakresów technicznych. Wsparcie na 4,15-4,16 EUR/PLN w dalszym ciągu stanowi istotą barierę przed umocnieniem PLN, a przed dzisiejszą RPP stało się dobrym punktem zwrotnym do rozegrania nieznacznie słabszego złotego. W przypadku USD/PLN oddalamy się nieznacznie od zakresu 3,7058 PLN, co może prowadzić do testu okolic 3,7715 PLN.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Okiem eksperta
Akcje silniejsze od złota
Okiem eksperta
Czyżby kolejna formacja V?
Okiem eksperta
Ether znów błyszczy w świecie krypto
Okiem eksperta
GPW już 30 proc. w górę! Co dalej z hossą?
Okiem eksperta
Prezes NBP inaczej interpretuje cykl obniżek stóp
Okiem eksperta
Banki centralne na pierwszym planie