Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dorota Strauch, analityk, Raiffeisen Polbank
Po tym jak główne wydarzenie tygodnia – posiedzenie Fedu – nie zdołało wybić pary z konsolidacji 4,11–4,16, zaplanowane na przyszły tydzień wydarzenia mogą również nie dostarczyć impulsu do większego ruchu.
W świetle zakończonego cyklu cięć stóp procentowych w Polsce (o czym w piątek przypomniała Elżbieta Chojna-Duch) ostatnia porcja danych makro za luty – stopa bezrobocia – powinna przejść bez większego echa zarówno na rynku walutowym, jak i na rynku obligacji.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W teorii jesteśmy w ciekawym momencie na rynkach. A krajowy z dużym prawdopodobieństwem podąży za nastrojami globalnymi.
Słaby dolar to szansa dla amerykańskich eksporterów, mocniejsze surowce w nim wyceniane, przepływy kapitału na rynki wschodzące.
Mainframe’y zdominowały lata 70., WEB eksplodował w 90. latach, chmura rozkwitła po 2006 r., dziś króluje AI. Przegapiłeś każdy przełom? Nie szkodzi – rynek wypuszcza właśnie kolejnego zajączka.
Czynnikami ryzyka wciąż pozostają wysokie tempo płac przekraczające 8 proc., ekspansywna polityka fiskalna oraz sytuacja geopolityczna na świecie.
Na polski rynek kapitałowy można patrzeć z wielu perspektyw. W dzisiejszej podróży proponuję spojrzenie od strony rynku walutowego.
Rynki akcyjne przetrwały okres napięć na Bliskim Wschodzie w sposób wręcz niewzruszony, pokazując swoją niezwykłą wewnętrzną siłę.