Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 11.04.2015 06:00 Publikacja: 11.04.2015 06:00
Dorota Strauch, analityk, Raiffeisen Polbanku
Foto: Archiwum
Źródłem ryzyka dla takiego scenariusza są ostatnie spadki eurodolara, który w piątek kontynuował ten ruch i dotarł pod 1,06. Kluczowe w najbliższych dniach będzie to, czy uda się pokonać marcowe minima pary pod 1,05, co zwiastowałoby ponowienie średnioterminowego trendu spadkowego. Głównymi determinantami w notowaniach eurodolara (istotnymi też dla PLN) pozostają czynniki wpływające na oczekiwania odnośnie do ścieżki stóp procentowych w USA. W tym kontekście w najbliższym tygodniu warto zwrócić uwagę na odczyt sprzedaży detalicznej (wtorek) oraz inflacji i nastrojów konsumentów z USA (piątek). Zmienność nadal podnosić mogą też wypowiedzi przedstawicieli Fedu, które w kolejnym tygodniu zaplanowane są na środę i czwartek.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Majowa decyzja RPP nie zaskoczyła – nastąpiła obniżka stóp procentowych o 50 pkt baz., dokładnie tak, jak oczekiwano.
Po bardzo burzliwym, ale finalnie dobrym kwietniu początek pierwszego pełnego majowego tygodnia zastał GPW w nie najlepszych nastrojach.
Sektor energetyki atomowej może okazać się jednym z największych beneficjentów nowego rozdania w polityce klimatycznej.
Kwiecień zakończył się tak, jak podejrzewaliśmy – najpierw na początku miesiąca został wyznaczony lokalny dołek, potem akcje amerykańskie przestały wykazywać niedowartościowanie na tle reszty świata. Na początku maja widać kontynuację „powrotu do normalności”.
W tym roku – dokładnie 12 maja – mija 15 lat od giełdowego debiutu spółki, która dziś jest największym konglomeratem finansowym w naszej części Europy. Jak giełdowa historia PZU wygląda z perspektywy czasu i jakie plany ma jedna z największych spółek notowanych w Warszawie?
W ciągu tygodnia amerykańska krzywa dochodowości przesunęła się w górę, a najmocniej urosły rentowności papierów dwu- i trzyletnich. Dziesięcioletnie są notowane blisko 4,3 proc.
Najpopularniejszy ETF reprezentujący „górników złota” VanEck Gold Miners od początku roku zarobił ponad 40 proc.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas