Naszym zdaniem: We wczorajszym komentarzu zwracaliśmy uwagę, że odczyty makro mogą grać teraz kluczową rolę, jeżeli chodzi o budowanie oczekiwań odnośnie ewentualnej obniżki stóp przez RBA w najbliższych miesiącach. Na razie bank centralny przyjął neutralne nastawienie, ale to może się zmieniać. Słabość PKB w II kwartale to głównie wynik załamania się rynku surowców, co przełożyło się na niższy wartościowo eksport i pogorszenie relacji „terms of trade". Warto zwrócić uwagę, że w górę poszedł komponent popytu wewnętrznego, co teoretycznie może zmniejszać argumenty za ewentualną obniżką. Niemniej teraz mamy wciąż zbyt mało danych, aby móc w ogóle ocenić, czy taka dyskusja byłaby sensowna i kiedy. Te wciąż przed nami – jutro poznamy dane nt. lipcowej sprzedaży detalicznej, oraz dynamice handlu zagranicznego. Ważniejsze mogą okazać się dopiero publikacje nt. zatrudnienia i bezrobocia w sierpniu z 10 września, oraz protokół z wczorajszego posiedzenia RBA 15 września.
Tak czy inaczej AUD staje się najsłabszą walutą w grupie surowcowych i to może szybko się nie zmienić, gdyż obawy związane ze spowolnieniem w Chinach i jego skutkami dla innych globalnych gospodarek, będą się długo utrzymywać.
W tym kontekście ciekawym zestawieniem może być para AUD/CAD, którą zamieściliśmy też w portfelu foreksowym Gazety Parkiet na wrzesień. Opublikowane wczoraj dane nt. PKB za II kwartał z Kanady okazały się lepsze od oczekiwań. W ujęciu zanualizowanym wskaźnik spadł, ale o 0,5 proc. wobec spodziewanych -0,9 proc. (chociaż dane za I kwartał zrewidowano w dół do -0,8 proc. z -0,6 proc. W ujęciu kwartalnym PKB spadł zaledwie o 0,1 proc. Gorsze były natomiast dane nt. przemysłowego PMI dla Kanady, który spadł do 49,4 pkt. z 50,8 pkt. (dane mogą budzić pewien niepokój). Jednak mimo tego faktu CAD powinien pozostać najsilniejszą walutą w zestawieniach wraz z koroną norweską (ta ostatnio zyskała dzięki odreagowaniu cen ropy). Najbliższe ważne dane z Kanady pojawią się w piątek – będą to sierpniowe dane z rynku pracy – oczekuje się, że zatrudnienie wzrosło o 5,1 tys., a stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 6,8 proc. Mogą mieć one spory wpływ na notowania CAD i niekoniecznie pozytywny.
Do piątku zostało jeszcze kilka dni, a na wykresie AUD/CAD widoczne jest wybicie na nowe minima, tj. wyłamanie z konsolidacji, której dolnym ograniczeniem były okolice 0,9390 (teraz będzie to mocny opór). Dzienne wskaźniki potwierdzają ruch spadkowy, chociaż są już bliskie poziomom wyprzedania (RSI i Stochastic). Mocne wsparcie to jednak dopiero poziom 0,9168, który wyznacza minimum z sierpnia 2013 r.
DOLAR AMERYKAŃSKI (USD)