Dzisiaj w kalendarzu kluczowe będą dane Departamentu Pracy USA o godz. 14:30. Rynek spodziewa się, że w sierpniu bezrobocie spadło do 5,2 proc. z 5,3 proc., a gospodarka wygenerowała 220 tys. etatów poza rolnictwem i 215 tys. w sektorze prywatnym. Dynamika płacy godzinowej ma pozostać na poziomie 0,2 proc. m/m
Naszym zdaniem: Rynek nadal sprawia wrażenie, jakby poświęcał dzisiejszym danym dużo uwagi. Tymczasem znaczenie mogą mieć tylko dane wyraźnie słabsze od prognoz. W takiej sytuacji rynek zacząłby przeszacowywać w dół oczekiwania związane z grudniową podwyżką stóp procentowych. Bo w obecnej sytuacji zarówno ruchy we wrześniu, jak i w październiku są mało realne. Zresztą, pod znakiem zapytania staje też grudzień, jeżeli okazałoby się, że inne banki centralne (zwłaszcza ECB, ale i być może też RBA, BOJ, czy wreszcie sam PBOC (Ludowy Bank Chin)) zdecydują się na poluzowanie polityki.
Na wykresie koszyka BOSSA USD widać dzisiaj korygowanie wczorajszej mocnej zwyżki (do której pośrednio przyczyniły się wyraźne spadki EUR/USD). Doszło do naruszenia wsparcia przy 81,70 pkt., jakie stanowił szczyt z 28 sierpnia. Kolejne i ważniejsze okolice to rejon 81,50 pkt. Ich złamanie mogłoby dać argument do ponownego testowania okolic 81,00 pkt. W kontekście dzisiejszych danych o godz. 14:30 warto potraktować naruszenie 81,70 pkt., jako pewne ostrzeżenie.
Na wykresie EUR/USD widać dzisiaj próbę odreagowania wczorajszego silnego spadku. Teoretycznie nie można wykluczyć, że doprowadzi ono do przetestowania oporu przy 1,1213 (linia oparta o szczyt z 12 sierpnia), zwłaszcza gdyby dane z godz. 14:30 doprowadziły do większej zmienności na parach dolarowych. To jednak nie jest w stanie odwrócić trendu spadkowego, który w ciągu kolejnych dni powinien doprowadzić do naruszenia psychologicznych 1,10. Dzisiaj pewnym wsparciem dla euro mogą być słowa członków ECB (Weidmann, Nowotny), którzy dają do zrozumienia, że nie jest jeszcze jasne, o ile i kiedy ECB mógłby zwiększyć skalę programu QE. Innymi słowy, Draghi otworzył wczoraj tylko furtkę do najpewniej dość długiej dyskusji.
Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ