Komentarz walutowy - optymizm w sercach inwestorów

Początek handlu na europejskim rynku przebiega pod znakiem umocnienia się walut surowcowych - australijskiego i nowozelandzkiego dolara.

Aktualizacja: 06.02.2017 19:38 Publikacja: 09.09.2015 11:21

Komentarz walutowy - optymizm w sercach inwestorów

Foto: PhotoXpress

Wzrosty na japońskiej giełdzie przekładają się na osłabienie japońskiego jena o 0,60% w stosunku do dolara amerykańskiego, o poranku za jednego dolara amerykańskiego należy zapłacić 120,64 jenów.

Najmocniej zyskującą walutą poranka wobec dolara amerykańskiego jest australijski dolar, który umacnia się o 0,46%. Przyczyną umocnienia była pozytywna dla australijskiej gospodarki poprawa nastrojów w Azji oraz przemowa Philipa Lowe'a. Zastępca szefa RBA wskazał, że zawirowania na chińskiej giełdzie będą miały ograniczony wpływ na kondycję chińskiej gospodarki, a ostatni wzrost zmienności na rynkach nie doprowadził do zachwiania podstaw australijskiej gospodarki. Zdaniem Lowe'a w średnim tempie gospodarka australijska powinna rozwijać się w okolicach tempa 2% rocznie oraz ponad 3% w przypadku przyspieszenia inwestycji w sektorze prywatnym. Lowe stwierdził również, że osłabienie waluty Australii pozytywnie wpłynęło na rozwój gospodarczy.

Środowy handel przynosi także umocnienie Nowozelandczyka w odpowiedzi na polepszenie perspektyw inwestorów dla australijskiej gospodarki - ich największego partnera handlowego. Inwestorom zainteresowanym walutą Nowej Zelandii warto wspomnieć, że dziś o 23:00 czasu polskiego opublikowana zostanie decyzja Banku Rezerwy Nowej Zelandii w sprawie stóp procentowych. Konsensus rynkowy zakłada cięcie stóp o 0,25 p.p. do poziomu 2,75%. Obniżenie stopy procentowej powinno osłabić walutę tego kraju.

Najważniejszą publikacją poranka są dane dotyczące produkcji przemysłowej oraz przetwórstwa przemysłowego w gospodarce Wielkiej Brytanii. Publikacja nastąpi o godzinie 10:30.

Środowy poranek przynosi małe umocnienie się polskiego złotego w stosunku do najważniejszych walut. O godzinie 9:51 za dolar kosztował 3,7676 złotego, euro 4,2153 złotego, a frank szwajcarski 3,8575 złotego.

Okiem eksperta
Ether znów błyszczy w świecie krypto
Okiem eksperta
GPW już 30 proc. w górę! Co dalej z hossą?
Okiem eksperta
Prezes NBP inaczej interpretuje cykl obniżek stóp
Okiem eksperta
Banki centralne na pierwszym planie
Okiem eksperta
Drugi oddech energetyki atomowej
Okiem eksperta
Okazja, by dobierać złoto lub spółki wydobywcze