PLN stabilny w oczekiwaniu na FED

Początek nowego tygodnia na rynku walutowym przynosi stosunkowo stabilne otwarcie na wycenie PLN wobec zagranicznych dewiz.

Aktualizacja: 06.02.2017 19:19 Publikacja: 14.09.2015 09:57

Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ

Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ

Foto: DM BOŚ

Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2006 PLN za euro, 3,7096 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8245 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,7200 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności krajowego długu w dalszym ciągu oscylują blisko bariery 3,00% w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie sesje na rynku PLN mijały pod znakiem ograniczonej zmienności w oczekiwaniu na impulsy z szerokiego rynku. Wydarzeniem takim będzie najprawdopodobniej zbliżające się posiedzenie FED. Czwartkowa decyzja FOMC najprawdopodobniej przyniesie utrzymanie aktualnych stóp procentowych w USA (szanse na podwyżki wynoszą ok. 25-30%), co teoretycznie mogłoby wesprzeć wyceny walut EM oraz PLN. Kluczem będzie jednak stanowisko J. Yellen i fakt, czy FED zdecyduje się odłożyć podwyżkę w czasie na bazie ostatnich zawirowań w globalnej gospodarce. Wydarzenia z szerokiego rynku pozostają kluczowe dla oceny perspektyw PLN, jednak również krajowe czynniki mogą być coraz bardziej widoczne na wycenie PLN wraz ze zbliżaniem się do jesiennych wyborów parlamentarnych. Obydwie, wiodące w sondażach partie rozpoczęły festiwal obietnic wyborczych, co podwyższa ryzyko luźnej polityki fiskalnej zarówno przed jak i po wyborach. Czynnik ryzyka politycznego na PLN wydaje się, iż został nieco zepchnięty na dalszym plan w związku z niedawnymi skokami awersji do ryzyka na rynkach (m.in. temat Chin). W szerszym ujęciu polska waluta pozostaje stabilna wobec zagranicznych dewiz i fakt ten najprawdopodobniej utrzyma się, aż do czwartku.

W trakcie dzisiejszej sesji NBP zaprezentuje dane dot. bilansu płatniczego za lipiec, gdzie oczekiwany jest deficyt na poziomie -490 mln EUR w zakresie salda rach. Bieżącego. Ponadto NBP zaprezentuje również dane dot. podaży pieniądza w ujęciu M3 za sierpień. Na szerokim rynku warto zwrócić uwagę na dane ze Szwajcarii, które mogą odbić się na CHF/PLN oraz na wskazanie z zakresu produkcji przemysłowej ze Strefy Euro.

Z rynkowego punktu widzenia zestawienia powiązane z PLN nie zanotowały większych zmian w ujęciu technicznym. Lokalna korekta spadkowa na USD/PLN wyhamowała blisko zakresu 3,70 PLN, podczas gdy EUR/PLN oscyluje w ok. 4 granicy konsolidacji aktualnie przebywając bliżej dolnego ograniczenia na 4,20 PLN. Ciekawym tematem pozostaje CHF/PLN, który lokalnie spadł najniżej od kwietnia w reakcji na wzrosty na EUR/CHF.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Okiem eksperta
Ether znów błyszczy w świecie krypto
Okiem eksperta
GPW już 30 proc. w górę! Co dalej z hossą?
Okiem eksperta
Prezes NBP inaczej interpretuje cykl obniżek stóp
Okiem eksperta
Banki centralne na pierwszym planie
Okiem eksperta
Drugi oddech energetyki atomowej
Okiem eksperta
Okazja, by dobierać złoto lub spółki wydobywcze