Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 19:02 Publikacja: 15.09.2015 06:00
Robert Pietrzak, analityk rynków finansowych, HFT Brokers Dom Maklerski
Foto: GG Parkiet
Z kolei konsensus przedstawiony przez agencję Bloomberg zakłada podwyżkę o 25 pkt bazowych, jednak przewaga głosów ekonomistów opowiadających się za takim scenariuszem jest minimalna. Oczekiwania rynkowe są bardziej jednoznaczne. Prawdopodobieństwo podwyżki, wyznaczane na podstawie kontraktów na stopę procentową, wynosi zaledwie 30 proc. Bardziej realnym terminem jest grudzień. Możliwość podwyżki w tym czasie jest wyceniana z 58-proc. prawdopodobieństwem, a największe szanse na nią są prognozowane dopiero na marzec 2016 r. – prawdopodobieństwo podwyżki w tym terminie to aż 76 proc. Naszym zdaniem Rezerwa Federalna nie zdecyduje się na podwyżkę stóp w ten czwartek. Stajemy więc po stronie oczekiwań rynkowych, gdyż pomimo generalnego trendu lepszych danych makroekonomicznych z amerykańskiej gospodarki poziom inflacji przez cały czas pozostaje rozczarowujący, a ostatnie wydarzenia w globalnej gospodarce – słabość rynków wschodzących, spowolnienie gospodarcze w Chinach oraz przecena na rynku surowców – powodują, że Fed może się wstrzymać z decyzją o podwyżce. Jednak w razie braku zmian w polityce pieniężnej termin pierwszej podwyżki powinien zostać jasno zakomunikowany i najprawdopodobniej będzie to grudzień. W przypadku takiego scenariusza reakcja na rynku walutowym powinna być ograniczona, a ewentualne zmiany należałoby traktować jako krótkoterminowe korekty. Jeżeli rzeczywiście doszłoby do wyraźnego zakomunikowania podwyżki w grudniu, to dolar amerykański pozostanie silny, szczególnie w stosunku do walut wschodzących, w tym polskiego złotego.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Drugą największą kryptowalutą na świecie jest ether, w skrócie ETH. Stanowi 9 proc. wartości wszystkich kryptowalut, w których nadal dominuje bitcoin z 62-proc. udziałem.
Poniedziałkowa sesja na GPW rozpoczęła się od mocnego uderzenia. W pierwszej godzinie WIG, mWIG40 i sWIG80 wyznaczyły nowe historyczne szczyty.
Majowa decyzja RPP nie zaskoczyła – nastąpiła obniżka stóp procentowych o 50 pkt baz., dokładnie tak, jak oczekiwano.
Po bardzo burzliwym, ale finalnie dobrym kwietniu początek pierwszego pełnego majowego tygodnia zastał GPW w nie najlepszych nastrojach.
Sektor energetyki atomowej może okazać się jednym z największych beneficjentów nowego rozdania w polityce klimatycznej.
Kwiecień zakończył się tak, jak podejrzewaliśmy – najpierw na początku miesiąca został wyznaczony lokalny dołek, potem akcje amerykańskie przestały wykazywać niedowartościowanie na tle reszty świata. Na początku maja widać kontynuację „powrotu do normalności”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas