Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 18:00 Publikacja: 25.09.2015 06:13
Grzegorz Balcerski, doradca inwestycyjny, NWAI Dom Maklerski
Foto: Archiwum
Ostatnim potwierdzeniem słabych nastrojów globalnych, mających zdecydowany wpływ na notowania długu krajów rozwijających się, są słabe odczyty przemysłowego PMI dla dwóch największych gospodarek świata (odczyty wstępne za wrzesień). Poziom PMI przemysłu Chin osiągnął poziom najgorszy od 2009 r. (47 pkt), natomiast wartość dla USA utrzymała się na najniższym poziomie od 22 miesięcy (53 pkt). W ciągu siedmiu dni rentowności polskich 10-latek spadły z poziomu ok. 3 proc. do 2,7 proc. w czwartkowe południe. W tym wszystkim zdają się być ignorowane ostatnie pozytywne wieści płynące z naszego rodzimego rynku pracy. W sierpniu stopa bezrobocia rejestrowanego spadła do 10 proc., co jest najniższym odczytem od końca 2008 r. Miejsce do dalszych wzrostów wciąż jest i można to wiązać z potencjalnym popytem na obligacje – w październiku zapadają obligacje skarbowe o nominale 22,5 mld zł, co wraz z wypłacanymi w nast. miesiącu kuponami będzie stwarzać miejsce do zakupów przede wszystkim papierów o krótszych zapadalnościach. W czwartek ok. godz. 15.30 polskie 10-latki notowano z rentownościami ok. 2,8 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po bardzo burzliwym, ale finalnie dobrym kwietniu początek pierwszego pełnego majowego tygodnia zastał GPW w nie najlepszych nastrojach.
Sektor energetyki atomowej może okazać się jednym z największych beneficjentów nowego rozdania w polityce klimatycznej.
Kwiecień zakończył się tak, jak podejrzewaliśmy – najpierw na początku miesiąca został wyznaczony lokalny dołek, potem akcje amerykańskie przestały wykazywać niedowartościowanie na tle reszty świata. Na początku maja widać kontynuację „powrotu do normalności”.
W ciągu tygodnia amerykańska krzywa dochodowości przesunęła się w górę, a najmocniej urosły rentowności papierów dwu- i trzyletnich. Dziesięcioletnie są notowane blisko 4,3 proc.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
Najpopularniejszy ETF reprezentujący „górników złota” VanEck Gold Miners od początku roku zarobił ponad 40 proc.
Indeks WIG20 ma do pokonania średnioterminową przeszkodę cenową w postaci klastra Fibonacciego: 2788–2811 pkt.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas