Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 12.05.2021 05:00 Publikacja: 12.05.2021 05:00
Patryk Pyka, analityk, DI Xelion
Foto: materiały prasowe
Uwzględniając wyceny wtorkowe – Nasdaq stracił od początku miesiąca ok. 4 proc., natomiast najsłynniejszy ETF skupiający spółki wzrostowe ARK Innovation w tym czasie zniżkował o niemal 14 proc.
Przyglądając się nieco bliżej wynikom poszczególnych spółek, tradycyjnie pochylimy się nad tymi, które kryją się pod słynnym akronimem FAAMG. Pięć największych spółek S&P 500 odnotowało łączną sprzedaż w I kwartale w wysokości 321 mld USD, co oznacza wzrost o 41 proc. r./r. Na tle całego indeksu, w przypadku którego zagregowana sprzedaż zwiększyła się w I kwartale o 10 proc. r./r., wynik ten wygląda imponująco, tym bardziej że w kontekście sektora technologicznego nie możemy mówić o efektach bazy, które koloryzują wyniki w pozostałej części rynku. Tymczasem prognoza przygotowana przez analityków Goldmana Sachsa zakłada dalszy wzrost przychodów i zysków odpowiednio o 14 proc. i 10 proc. w 2022 r. Aktualnie forward PE dla FAAMG-ów znajduje się w okolicach 29, z kolei wskaźnik ten szacowany dla pozostałych spółek należących do S&P 500 wynosi 21. Warto wspomnieć, że wartość wskaźnika w przypadku FAAMG-ów mocno podwyższa Amazon, dla którego forward PE wynosi ponad 50. W kontekście pozostałej czwórki możemy mówić o wartościach nieodbiegających aż tak bardzo od całego indeksu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Najpopularniejszy ETF reprezentujący „górników złota” VanEck Gold Miners od początku roku zarobił ponad 40 proc.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Indeks WIG20 ma do pokonania średnioterminową przeszkodę cenową w postaci klastra Fibonacciego: 2788–2811 pkt.
Indeks WIG w tym roku zyskał już około 25 proc., po raz pierwszy w historii przełamując w czwartek symboliczną barierę 100 tys. pkt.
Po dość trudnej pierwszej połowie kwietnia na rynkach druga część miesiąca przyniosła dużą zmianę nastrojów, szczególnie na GPW.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Fundusze inwestujące w złoto odnotowały w zeszłym tygodniu rekordowy napływ netto środków w wysokości ok. 8 mld USD.
Chaotyczna i szkodliwa polityka prezydenta USA doprowadziła do kryzysu zaufania wokół amerykańskiej waluty, akcji i długu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas