Majowe przeceny branży technologii

Słynne powiedzenie „Sell in May..." dobrze wpisuje się w ostatnich dniach w zachowanie amerykańskiego sektora technologicznego. Pomimo bardzo dobrych wyników sektor ten wypada od początku maja słabo.

Publikacja: 12.05.2021 05:00

Patryk Pyka, analityk, DI Xelion

Patryk Pyka, analityk, DI Xelion

Foto: materiały prasowe

Uwzględniając wyceny wtorkowe – Nasdaq stracił od początku miesiąca ok. 4 proc., natomiast najsłynniejszy ETF skupiający spółki wzrostowe ARK Innovation w tym czasie zniżkował o niemal 14 proc.

Przyglądając się nieco bliżej wynikom poszczególnych spółek, tradycyjnie pochylimy się nad tymi, które kryją się pod słynnym akronimem FAAMG. Pięć największych spółek S&P 500 odnotowało łączną sprzedaż w I kwartale w wysokości 321 mld USD, co oznacza wzrost o 41 proc. r./r. Na tle całego indeksu, w przypadku którego zagregowana sprzedaż zwiększyła się w I kwartale o 10 proc. r./r., wynik ten wygląda imponująco, tym bardziej że w kontekście sektora technologicznego nie możemy mówić o efektach bazy, które koloryzują wyniki w pozostałej części rynku. Tymczasem prognoza przygotowana przez analityków Goldmana Sachsa zakłada dalszy wzrost przychodów i zysków odpowiednio o 14 proc. i 10 proc. w 2022 r. Aktualnie forward PE dla FAAMG-ów znajduje się w okolicach 29, z kolei wskaźnik ten szacowany dla pozostałych spółek należących do S&P 500 wynosi 21. Warto wspomnieć, że wartość wskaźnika w przypadku FAAMG-ów mocno podwyższa Amazon, dla którego forward PE wynosi ponad 50. W kontekście pozostałej czwórki możemy mówić o wartościach nieodbiegających aż tak bardzo od całego indeksu.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum