Patryk Pyka

Fed powinien „spieszyć się powoli”

Już w najbliższą środę Rezerwa Federalna podejmie najpewniej decyzję o trzeciej z rzędu podwyżce o 75 punk- tów bazowych.

EBC w obliczu trudnych decyzji

Po wrześniowej podwyżce EBC nie złoży tak łatwo broni i w ostatnim kwartale stopa depozytowa wyraźnie wzrośnie powyżej 1 proc.

Bez przełomu w Jackson Hole?

Dziś już wiemy, że dynamika zmian polityki pieniężnej w kolejnych miesiącach zaskoczyła nawet największych jastrzębi.

Europa szykuje się na trudne czasy

Gaz nadal będzie narzędziem kremlowskiego szantażu, co skłania KE do implementacji bolesnego planu redukcji popytu.

Co szczyt inflacji może oznaczać dla złota?

Od początku roku złoto wprawdzie zachowuje się lepiej w porównaniu z głównymi aktywami, jednak nie uniknęło jednocyfrowych strat.

Wędrujący szczyt inflacji

Inflacja w Polsce w scenariuszu bazowym dotrze w szczycie do poziomu około 19 proc. dopiero w I kwartale przyszłego roku.

Koniec cyklu surowcowego czy początek „supercyklu”?

Trwająca już ponad dwa lata hossa na rynku surowcowym złapała w ostatnim czasie zadyszkę na fali rosnących obaw przed recesją.

Łagodzenie chińskiego ryzyka

Niektóre części rynku mogą wydawać się tanie, jednak zgromadzone ryzyko sprawia, że należy do nich podchodzić z rezerwą.

Ropa na wagę złota

Po trwających kilka tygodni rozmowach na temat wprowadzenia embarga na rosyjską ropę Unia Europejska osiągnęła kompromis.

Eurodolar osiągnie parytet?

Wygląda na to, że zbliżamy się do przełomu, jeżeli chodzi o prowadzoną politykę monetarną w strefie euro. Jak to wpłynie na rynek walutowy?