W 2020 r. po euforii na NCIndex, beneficjentów Covid-19 czy producentów gier pewność była ryzykowna. Niestety, powiedzenie kupuj plotki i sprzedawaj fakty, w pewnym stopniu odzwierciedla chimeryczną naturę rynku kapitałowego, przy czym polski rynek kapitałowy jest zazwyczaj biorcą trendów, nastawienia czy cen z zagranicznych rynków kapitałowych.
Aktualne trendy globalne czy też cykl rotacji aktywów zdaje się być nieubłagany. Z jednej strony inwestorzy obawiają się inflacji, choć być może niesłusznie, ale z drugiej poprawia się otoczenie dla banków, co wpływa na poprawę notowań EuroStoxx Banks, jak i WIG-banki. Wyraźnie powyżej oczekiwań odczytów inflacji konsumenckiej zaskoczeniem okazała się wypowiedź członka Narodowego Banku Węgier o możliwych podwyżkach stóp procentowych już na czerwcowym posiedzeniu władz monetarnych, w wyniku czego skokowo wzrosła rentowność dziesięciolatek węgierskich i w mniejszym stopniu polskich. Warto jednak dodać, iż rosną również rentowności niemieckich 10-latek zbliżając się do wartości dodatnich. Z drugiej strony słabość dolara, patrząc po indeksie DXY, sprzyja umocnieniu euro, ale i walut rynków wschodzących, w tym forinta i złotego, co zdaje się obrazować poprawę globalnego nastawienia do walut regionu.
Jednakże wysokie odczyty inflacji i pozytywny odbiór aktywów chroniących przed inflacją, przykładowo surowców, zostały wykorzystane przez część inwestorów jako argument do zamknięcia pozycji, co było widoczne poprzez korektę notowań miedzi. Co ciekawe również notowania gazu naturalnego, po blisko pięciokrotnym wzroście rok do roku, jak i notowania uprawnień do emisji CO2, złapały zadyszkę. Ostatecznie, jedną z miar ryzyka są notowania bitcoina, które są w fazie bolesnej korekty.
Wydaje się, że maj, być może w następstwie obaw przed „sell in May and go away", skłania część inwestorów do zmiany pozycjonowania. Objawia się to poprzez relatywną siłę WIG20 czy MSCI Poland w relacji do indeksów globalnych czy regionalnych. Jednym z komponentów silnie zaskakujących są banki, ale próbę zanegowania słabości przejawia WIG.GAMES. W przypadku części spółek zmiany są bardzo dynamiczne, co zdaje się potwierdzać sentencję, że pewność jest ryzykowna, natomiast ryzyko jest pewne. Rozwiązaniem powyższego dylematu może być dywersyfikacja, rebalancing czy strategia inwestycyjna lub zaufany partner sprawdzony w złych i dobrych czasach. ¶