Rozpoczęcie zacieśnienia monetarnego wraz z rynkowymi oczekiwaniami na dalszy wzrost kosztu pieniądza oraz otoczenie globalne będą im ciążyć także w przyszłym roku. Od końca 2020 r. rentowność 10-latek wzrosła o ponad 150 pkt baz., podczas gdy na Węgrzech o 180 pkt baz., a w Czechach o 130 pkt baz. Październikowy wzrost dochodowości dla papierów 10-letnich przekroczył już 61 pkt baz. Jest to najwyższy miesięczny wzrost od czerwca 2013 r., gdy rentowności poszły w górę o 76 pkt baz. Jeszcze gorzej jest na papierach 5-letnich, których dochodowość jest już o 74 pkt baz. wyżej niż na koniec września. Tak dużej wyprzedaży w tym segmencie nie było od lutego 2009 r. Perspektywy rynkowe w kraju, czynniki globalne oraz podwyższona zmienność kwotowań prawdopodobnie przyczynią się do dalszego spadku cen 5-latek.

Niejasna polityka komunikacji RPP przekłada się na wyższą zmienność polskiego długu. Inwestorzy, chcąc ograniczyć ryzyko, sprzedają więc krajowe obligacje. W tym tygodniu dodatkowym czynnikiem ryzyka jest piątkowa publikacja wstępnych danych o inflacji za październik. Analitycy oczekują, że odczyt będzie wyraźnie powyżej 6 proc. Jeśli wskaźnik cen rzeczywiście wyniesie 6,4 proc., będzie to najwyższy poziom od czerwca 2001 r.

Potencjalne kolejne zaskoczenie na pewno nie będzie wspierające dla notowań polskich papierów. Nie pozostanie też z pewnością bez wpływu na stanowisko RPP, która zbiera się w następnym tygodniu. Podczas październikowej dyskusji członkowie Rady stwierdzili, że kolejne decyzje w zakresie polityki pieniężnej będą zależały od oceny napływających informacji dotyczących sytuacji gospodarczej, w tym perspektyw koniunktury i inflacji. Dalszy silny wzrost inflacji może więc przekonać większość RPP do kolejnej podwyżki stóp już w listopadzie. Taki scenariusz wyceniają uczestnicy rynku. Kontrakty FRA sygnalizują ruch o 50 pkt baz. w ciągu trzech miesięcy. Oczekiwania na szybsze i bardziej agresywne podwyżki przekładają się także na rentowności papierów z krótkiego końca, które są obecnie najwyżej od połowy 2017 r. Dochodowość 2-latek poszła w górę w październiku o 105 pkt baz. i jest to najsłabszy miesiąc od października 2003 r. Jednocześnie roczne papiery oddały w tym miesiącu już 120 pkt baz. i jeszcze nigdy tak słabo się nie zachowywały w skali miesiąca. Inwestorzy w kraju, zarówno banki, jak i fundusze inwestycyjne, notują więc wyraźne straty, co będzie osłabiać apetyt na ryzyko. ¶