Jest to coroczne spotkanie państw będących stronami ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych o zmianie klimatu (UNFCC; ang. Conference of the Parties). W ubiegłym roku z powodu pandemii spotkanie globalnych liderów zostało odwołane. Polska była trzykrotnie gospodarzem spotkań klimatycznych – w 2019 roku odbył się szczyt w Katowicach, w 2013 roku w Warszawie, a w 2008 roku w Poznaniu.
Z powodu postępujących zmian klimatycznych oraz wzrostu świadomości i popularności tematów związanych z ochroną klimatu COP26 przyciąga znaczącą uwagę. Światowi przywódcy po raz kolejny będą dyskutować, w jaki sposób można zintensyfikować globalne działania na rzecz przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu. Wśród głównych celów są ograniczenie i zatrzymanie wzrostu globalnej temperatury oraz pakiety pomocowe dla państw rozwijających się wspierające dekarbonizację ich gospodarek.
Porozumienie paryskie zakłada, że świat powinien zatrzymać proces globalnego ocieplenia, zanim średnia temperatura wzrośnie o 1,5 stopni Celsjusza powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej. Jednak dotychczasowe działania okazują się niewystarczające, ponieważ temperatura dalej rośnie. Globalne ocieplenie oddziałuje na strukturę opadów, oceany i wiatry we wszystkich regionach świata. Co więcej, te zmiany często niosą ze sobą nieodwracalne skutki. Zauważalnie rośnie także częstotliwość i skala skrajnych zjawisk pogodowych, takich jak fale upałów, powodzie i pożary lasów.
Wydaje się więc, że aby zapobiec katastrofie klimatycznej konieczne są bardziej rygorystyczne cele dla największych gospodarek w perspektywie do 2030 i 2050 r. Oczekuje się, że podczas COP26 państwa zobowiążą się do realizacji ambitniejszych celów w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. oraz zwiększą finansowanie działań klimatycznych, zwłaszcza na rzecz krajów rozwijających się.
Transformacja niskoemisyjna będzie więc oznaczać przepływ znaczących środków w stronę projektów inwestycyjnych o dużych efektach środowiskowych, ale zróżnicowanej rentowności. Udział sektora publicznego, jak i inwestorów prywatnych, jest niezbędny, a ich rola powinna być wzajemnie uzupełniająca się. Z punktu widzenia rynków finansowych i przygotowania do finansowania transformacji niskoemisyjnej istotne są cztery aspekty zidentyfikowane przez brytyjską prezydencję: raportowanie informacji pozafinansowych, zarządzanie ryzykiem klimatycznym, tworzenie i wykorzystanie szans inwestycyjnych oraz nawiązywanie współpracy rozwojowej z krajami rozwijającymi się. ¶