Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Fot. Dariusz Iwanski/mpr
Większość emisji na krajowym rynku długu korporacyjnego oparta jest na zmiennym oprocentowaniu uzależnionym od stawek WIBOR 3M lub WIBOR 6M. Od momentu gołębiego wystąpienia prezesa NBP poziomy tych stawek zaczęły spadać. W znacznie większym stopniu osunął się WIBOR 6M, który obecnie wynosi 5,22 proc. To o 54 pkt baz. mniej niż na koniec marca. Emitenci już teraz korzystają z niższych stawek, zanim faktycznie doszło do obniżek stóp procentowych. Proces dostosowawczy będzie jednak trwał kilka miesięcy i będzie uzależniony od decyzji i komunikacji RPP. Skutki dla inwestorów będą odczuwalne w większym stopniu dopiero pod koniec roku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Listy zastawne banków hipotecznych zabezpieczone kredytami hipotecznymi, uchodzą za najmniej ryzykowne papiery wartościowe. Ale nie znaczy to jeszcze, że będą pasowały do każdego portfela inwestycyjnego.
Obligacje mogą być atrakcyjnym źródłem budowania długoterminowej płynności, zwłaszcza w środowisku malejących stóp procentowych – twierdzi wiceprezes Ewa Ogryczak.
Ministerstwo Finansów przedstawiło ofertę detalicznych obligacji skarbowych na lipiec. Na co mogą liczyć inwestorzy?
Kłopoty Ghelamco i przecena obligacji to najgoręcej dyskutowany temat, jeśli chodzi o deweloperów na rynku długu korporacyjnego. Jednak kolejni przedstawiciele branży są w stanie plasować spore transze.
Emisje obligacji kierowane do szerokiego grona nabywców na podstawie prospektów emisyjnych nie rozpieszczały inwestorów różnorodnością czy promocyjnymi stawkami, za to pozwalały lokować kwoty znacznie większe niż w latach wcześniejszych.
Windykator może pozyskać od inwestorów indywidualnych nawet 100 mln zł.