Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 30.04.2025 22:39 Publikacja: 22.04.2025 06:00
Fot. Dariusz Iwanski/mpr
Większość emisji na krajowym rynku długu korporacyjnego oparta jest na zmiennym oprocentowaniu uzależnionym od stawek WIBOR 3M lub WIBOR 6M. Od momentu gołębiego wystąpienia prezesa NBP poziomy tych stawek zaczęły spadać. W znacznie większym stopniu osunął się WIBOR 6M, który obecnie wynosi 5,22 proc. To o 54 pkt baz. mniej niż na koniec marca. Emitenci już teraz korzystają z niższych stawek, zanim faktycznie doszło do obniżek stóp procentowych. Proces dostosowawczy będzie jednak trwał kilka miesięcy i będzie uzależniony od decyzji i komunikacji RPP. Skutki dla inwestorów będą odczuwalne w większym stopniu dopiero pod koniec roku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Benefit Systems i Żabka przyciągają inwestorów miliardowymi emisjami. Rynek obligacji korporacyjnych wciąż korzysta z wysokiego popytu i niskich marż.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pod koniec 2026 r. rentowność obligacji dziesięcioletnich może być poniżej 4 proc., a może nawet bliżej 3,5 proc. – przewiduje Bogusław Stefaniak, zarządzający Ipopema TFI.
Części deweloperów udało się uniknąć wzrostu wskaźników zadłużenia. Te same firmy utrzymały lub poprawiły wskaźniki płynności gotówkowej. Wszystkie emisje obligacji uplasowane zostały gładko i na lepszych warunkach niż wcześniejsze.
Od maja spada oprocentowanie wybranych obligacji skarbowych. Osoby, które chcą w nie zainwestować powinny się więc pospieszyć.
Rentowności krajowego długu skarbowego pozostają w okolicy poziomów najniższych, licząc od ubiegłorocznych wakacji.
Obniżki stóp procentowych w perspektywie kilku–kilkunastu miesięcy oznaczają niższe zyski z obligacji korporacyjnych. Krajowi emitenci przetrwali czas wysokiego kosztu finansowania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas