Straty z obligacji od roku, a to nie koniec. Fala zniżek wycen funduszy

Rentowności obligacji skarbowych wskoczyły w ostatnich dniach na kolejny, wyższy poziom. Dla uczestników funduszy dłużnych oznacza to kolejne straty z inwestycji.

Publikacja: 09.03.2022 21:00

Straty z obligacji od roku, a to nie koniec. Fala zniżek wycen funduszy

Foto: Adobe Stock

Rok 2022 jeszcze niedawno nieraz był nazywany rokiem obligacji. Jak na razie jednak przynoszą one spore straty.

Dwucyfrowa inflacja

W środę rentowności polskich obligacji skarbowych znów wyraźnie rosły, po około kilkanaście punktów bazowych wzdłuż całej krzywej. Oprocentowanie papierów dwuletnich oraz trzyletnich oscylowało wokół 5 proc., a czteroletnich sięgało 5,16 proc. Z kolei rentowność obligacji dziesięcioletnich wynosiła 4,90 proc. Ostatni raz wskaźnik ten w przypadku dziesięciolatek tak wysoko był w połowie 2012 r., gdy główna stopa referencyjna w Polsce sięgała 4,75 proc. (w kolejnych miesiącach doszło do dwóch obniżek po 25 pkt baz., do 4,25 proc. na początku grudnia).

Indeks polskich obligacji, Treasury BondSpot Poland, ze szczytów na przełomie lat 2020 i 2021 cofnął się do poziomów z połowy 2018 r., a zniżka w okresie ubiegłych 12 miesięcy sięga 12 proc.

– Mocny środowy wzrost rentowności o poranku był spowodowany aktualnymi projekcjami inflacji na lata 2022–2024, które znalazły się w komunikacie RPP po wtorkowym posiedzeniu (RPP podniosła stopy o 0,75 pkt baz. – red.) – tłumaczy Filip Nowicki, zarządzający funduszami Superfund TFI.

Jak podał NBP, roczna dynamika cen znajdzie się z 50-proc. prawdopodobieństwem w przedziale 9,3–12,2 proc. w 2022 r. (wobec 5,1–6,5 proc. w projekcji z listopada 2021 r.). W następnym roku zaś będzie w zakresie 7–11 proc. (wobec 2,7–4,6 proc.).

– Widać wyraźnie, że w najbliższych latach inflacja pozostanie wysoka, a w bieżącym roku najprawdopodobniej będzie na poziomie dwucyfrowym. Rynek zaczyna wyceniać, że stopy procentowe za sześć miesięcy mogą zbliżyć się do 6 proc., co przekłada się na wzrost rentowności na całej krzywej dochodowości – analizuje Nowicki.

Warto zauważyć, że przecenie papierów skarbowych towarzyszyły silne zwyżki na polskiej giełdzie oraz umocnienie złotego, co wskazywałoby na powrót zainteresowania inwestorów zagranicznych.

– Środowego umocnienia złotego nie wiązałbym z ruchem na rentownościach, realne stopy procentowe w dalszym ciągu są i będą głęboko ujemne. Na polskiej walucie mamy do czynienia z naturalnym odreagowaniem po okresie panicznej wyprzedaży, polska waluta w dalszym ciągu szuka nowego kursu równowagi – ocenia zarządzający Superfund TFI.

Odpływy z funduszy

Według ekonomistów BGK w perspektywie końca tygodnia możliwa jest nieznaczna korekta dochodowości polskich obligacji w dół. „Scenariusz ten jest obarczony większym ryzykiem niż w przypadku rynków bazowych ze względu na większą bezpośrednią ekspozycję Polski na ryzyko eskalacji konfliktu" – podano.

Przecena obligacji skarbowych przynosi kolejną falę zniżek wycen funduszy obligacji skarbowych. Po poniedziałku, kiedy rentowności papierów dziesięcioletnich urosły o około 38 pkt baz., fundusze skarbowych papierów długoterminowych straciły od 0,9 do nawet 2,8 proc. w ciągu jednego dnia. Średnia strata od początku roku w tej grupie dosięga już 4,65 proc. Jak na razie kolejne dni nie przynoszą umocnienia aktywów dłużnych.

Przecena papierów skarbowych trwa od około roku i była poprzedzona rekordowymi napływami do funduszy dłużnych. Klienci jednak odwrócili się od tych produktów i od dziesięciu miesięcy przeważają umorzenia w tej grupie produktów. Jak wynika z najnowszego opracowania serwisu Analizy.pl, z funduszy dłużnych wycofano w lutym 1,6 mld zł, czyli wyraźnie więcej niż w styczniu. W ramach tej klasy aktywów najmocniej umorzeniami dotknięte zostały produkty oparte na papierach korporacyjnych, gdzie wypłaty przeważyły aż o 0,6 mld zł. Jak podano, na tę kwotę w lutym złożyły się przede wszystkim dwa produkty Santander Prestiż Obligacji Korporacyjnych oraz Santander Obligacji Korporacyjnych. W lutym utrzymywało się negatywne nastawienie klientów także w stosunku do innych kategorii produktów oferowanych przez TFI – akcji oraz mieszanych.

Obligacje
Papiery komercyjne czy skarbowe: kwestia perspektywy
Obligacje
Coraz trudniej o dwucyfrową rentowność na Catalyst
Obligacje
Jest już więcej optymizmu
Obligacje
Echo Investment wyemituje obligacje serii T na maks. 60 mln zł
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Obligacje
Obligacje dużych firm już zbyt drogie. Niskie premie mają swoją przyczynę
Obligacje
Rentowności obligacji w okolicach poziomów z wyborów