Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W 2016 roku w całej Polsce rozpoczęto budowę ponad 85 tys. mieszkań.
Deweloperzy są w natarciu – tak sytuację na warszawskim rynku ocenia Tomasz Kołodziejczyk, analityk redNet Property Group. – Starają się wprowadzić do oferty maksymalną liczbę inwestycji. Najwięcej, bo 60 proc., to segment popularny, najbardziej poszukiwany przez klientów. Wysypu inwestycji spodziewa się także Marcin Uryga, analityk firmy Emmerson Realty. – W I kwartale na warszawski rynek trafiło ponad 60 inwestycji – były to m.in. kolejne etapy dużych osiedli – mówi. Według niego jest szansa, że w tym roku deweloperzy pobiją rekord rozpoczynanych budów. – Prawdopodobieństwo zwiększa bardzo mocny początek roku – wyjaśnia.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Parków może przybywać dynamicznie jeszcze przez dwa, trzy lata, potem nastąpi „sprawdzam”. Dochodowe, dobrze zlokalizowane i wynajęte parki przyciąga pasywny rodzimy kapitał – mówi Bartosz Nowak, partner zarządzający w Scallier.
Potrzebne są kolejne obniżki stóp, żeby rozkręcić rynek kredytów hipotecznych i zobaczyć lepszą sprzedaż mieszkań w następnych kwartałach. Wyraźniejszej poprawy spodziewamy się w 2026 r. – mówi Aleksandra Gawrońska, szefowa działu badań rynku w JLL.
1,5-1,7 mld euro to szacowana wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce. Inwestorzy są wybredni. Cieszy relatywnie duży udział rodzimego kapitału.
Obniżki stóp procentowych mogą wpłynąć nie tylko na zwiększenie zdolności kredytowej klientów, ale i na wzrost cen mieszkań.
W I kwartale udział rodzimego kapitału był rekordowy, sięgając prawie 20 proc. REIT-y dałyby tutaj zdecydowanie większe pole do popisu – mówi Katarzyna Gajewska, nowa szefowa działu badań rynku w CBRE.
Biura szybciej znikają z oferty, ponieważ część firm chciała zdążyć z przeprowadzką przed wakacjami. Koszty najmu powierzchni do pracy już są w trendzie wzrostowym. A może być jeszcze drożej.