Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Z warszawskiego projektu Tamka Ronson uzyskuje marżę brutto ze sprzedaży rzędu 31 proc.
W najbliższych dniach deweloperzy mieszkaniowi rozpoczną publikację wyników sprzedaży mieszkań za III kwartał. Wyniki finansowe za ten okres poznamy jednak w przypadku większości spółek dopiero w listopadzie.
Coraz częściej słychać o rosnących cenach gruntów, a także kosztów pracy i materiałów. Deweloperzy księgują przychody i zyski z opóźnieniem o kilkanaście miesięcy, bo w momencie przekazywania kluczy, a nie podpisania umowy deweloperskiej. Jak na razie marże wyglądają bardzo solidnie, na poziomie zysku brutto ze sprzedaży to 24–35 proc., na poziomie netto zazwyczaj kilkanaście.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wakacje nie w pokoju hotelowym, ale we własnym mieszkaniu? Polskie miasta wypoczynkowe oferują setki gotowych lokali. Jak gruby portfel trzeba mieć, by iść na zakupy?
Nie planujemy tworzyć banku ziemi, stawiamy na szybszy obrót kapitału – mówi Michał Stępień, dyrektor zarządzający rozwojem Speedwella w Polsce.
Popyt na pożyczki już niemal dorównuje temu, który podgrzany był programem „Bezpieczny kredyt”. Konsumenci wierzą, że na dwóch cięciach stóp się nie skończy. Padł nowy rekord średniej wartości wnioskowanej pożyczki.
Stopa zwrotu z wynajmu mieszkań – średnio 4,9 proc. – nie jest dziś imponująca, ale jeśli dołożymy wzrost cen nieruchomości w długim okresie, inwestycja jest warta rozważenia.
REIT-y nie są Świętym Graalem, nie sprawią, że wszyscy przesuną tu swoje środki. REIT-y po prostu będą uzupełnieniem, którego potrzebujemy dla rynku kapitałowego – mówi Kamil Kowa, dyrektor zarządzający firmy doradczej Savills w Polsce.
Rynek finansowania nieruchomości komercyjnych w Polsce przechodzi transformację. Kwestie zrównoważonego rozwoju coraz mocniej decydują o przyznaniu kredytu.