Najpierw było Miasteczko Wilanów. To gigantyczne warszawskie osiedle budowało wielu deweloperów. Dziś, jak mówi Marcin Uryga, analityk firmy Emmerson Realty, oferta mieszkań jest najbogatsza na Białołęce i Mokotowie. – W Krakowie popularna jest południowa część miasta, dawna dzielnica Podgórze – wskazuje. – W Poznaniu firmy chętnie budują na Starym Mieście, w Łodzi – na Polesiu, w Gdańsku – w południowej części obejmującej Chełm, Jasień, Ujeścisko-Łostowice. Zagłębia tworzą i duże, wieloetapowe osiedla, i mniejsze inwestycje.
Inwestycje na lata
Tomasz Kołodziejczyk z redNet Property Group, pytany o ulubione przez deweloperów miejsca, wskazuje na warszawski Mokotów (3 tys. mieszkań na sprzedaż), krakowskie Dębniki (1 tys. lokali) i wrocławskie Krzyki (ponad 3 tys.).
Marcin Uryga zwraca uwagę, że są deweloperzy, którzy latami budują w jednym miejscu. W Warszawie są to osiedla Green Mokotów (Robyg), Harmony Park (Marvipol), w Krakowie Mieszkaj w Mieście (Henniger Investment), Piasta Park (Wawel Service), we Wrocławiu Olimpia Port (Archicom), Promenady Wrocławskie (Vantage Development), w Poznaniu Na Smolnej (Budimex Nieruchomości), Nowy Marcelin (Ataner), w Łodzi Osiedle Primo (Profbud), Ilumino (Mota-Engil Real Estate Management), a w Gdańsku Lawendowe Wzgórza (Robyg), Idea (Euro Styl).
Tomasz Kołodziejczyk podaje kolejne przykłady. – Po ponad dziesięciu latach od budowy warszawskiej Mariny Mokotów Dom Development stawia kolejną część osiedla – opowiada. – A Polski Holding Nieruchomościowy rozpoczął sprzedaż drugiego etapu inwestycji VIS-A-VIS na Woli.
Tam, gdzie ziemia
– Aby miejsce mogło się stać mieszkaniowym zagłębiem, musi mieć grunty pod zabudowę albo potencjał do ich uwolnienia – komentuje Marcin Uryga. – Deweloperzy kreują czasem takie miejsca, zazwyczaj jednak wolą stawiać na już sprawdzone lokalizacje.