Z hossy chcą skorzystać także inni gracze, jak deweloperzy mieszkaniowi Marvipol i J.W. Construction, którzy realizują joint venture z branżowymi graczami (odpowiednio Panattoni i MLP Group), jak i generalni wykonawcy: Dekpol i Mirbud (niedawne kontrakty z Panattoni).

– Zasoby powierzchni magazynowej na koniec ub.r. wyniosły 15,7 mln mkw., czyli trzy razy tyle ile 10 lat temu. W zeszłym roku rynek powiększył się o 2 mln mkw., tyle samo było w budowie – mówi Maciej Kotowski z działu badań rynku i doradztwa w JLL. Aktywność deweloperów wynika z mocnego popytu. Aż 35 proc. wybudowanej w 2018 r. powierzchni powstało bez zawierania przez deweloperów wstępnych umów z najemcami.

W 2018 r. wynajęto 3,7 mln mkw. powierzchni brutto (2,9 mln mkw., jeśli nie uwzględniać odnowionych kontraktów), co było drugim wynikiem w historii w Polsce. Średni wskaźnik niewynajętej powierzchni był niski i sięgnął 5,3 proc.

Branży magazynowej nie omijają wyzwania związane ze wzrostem kosztów wykonawstwa i zakupu gruntów. Ma to odzwierciedlenie w rosnących czynszach, szczególnie w najatrakcyjniejszych lokalizacjach. Niemniej, zdaniem firmy Cresa w perspektywie dwóch–trzech lat potencjał rynku magazynowego może przekroczyć 20 mln mkw. dzięki wzrostowi sektora e-commerce. ar