Rozpoczęcie dystrybucji w Irlandii planowane jest na IV kwartał. Przed rozpoczęciem sprzedaży komercyjnej urządzenie oraz system telemedyczny zostaną przetestowane przez lekarzy oraz wyselekcjonowanych przez dystrybutora potencjalnych użytkowników.
Partnerem, z którym Braster podpisał umowę, jest firma Promed – działający od 1985 r. czołowy dystrybutor sprzętu medycznego i stomatologicznego, współpracujący z ponad 4 tys. placówek zdrowotnych w Irlandii. Docelowe rozpoczęcie sprzedaży urządzenia na rynku irlandzkim planowane jest najpóźniej na październik. Braster i dystrybutor wspólnie zakładają sprzedaż w pierwszym roku 600 urządzeń, w drugim 3 tys., a w trzecim 6 tys. Dystrybutor będzie ponosił koszty marketingu i promocji związane ze sprzedażą w Irlandii.
– Niezwłocznie po rozpoczęciu pilotażu w Irlandii planujemy uruchomienie kolejnych pilotażowych wdrożeń systemu Braster w Holandii i Portugalii. We wszystkich przypadkach naszym celem będzie przetestowanie rozwiązań informatycznych, logistycznych, sprzedażowych oraz budowa świadomości wśród lekarzy na poszczególnych rynkach – tłumaczy Marcin Halicki, prezes Brastera. – Ma to posłużyć nie tylko sprzedaży na terenie tych państw, ale również zebraniu doświadczeń, dzięki którym zminimalizujemy ryzyko wystąpienia potencjalnych problemów na większych, strategicznych rynkach zagranicznych, na których planujemy zadebiutować w najbliższych miesiącach – dodaje.
Do końca roku Braster chce rozpocząć jeszcze sprzedaż w Wielkiej Brytanii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz pilotaże techniczne w Kanadzie, Brazylii i Chinach. W Japonii przed rozpoczęciem sprzedaży przewidziany jest pilotaż medyczny, którego uruchomienie planowane jest na przełom III i IV kwartału.
Ambitnych planów nie uda się jednak zrealizować bez wsparcia inwestorów. Na ekspansję zagraniczną, potencjalne akwizycje w związku z planowanym stworzeniem platformy telemedycznej oraz bieżące funkcjonowanie spółka chce pozyskać 60–70 mln zł z emisji akcji. 6 lipca na walnym akcjonariusze zdecydują o usunięciu z uchwały zapisu dotyczącego minimalnej ceny emisyjnej na poziomie 18,30 zł.