– Spółki z obszaru nowych technologii medycznych miały bardzo udane pierwsze półrocze. Przełożyło się to na bardzo dobre wyniki obu naszych funduszy medycznych. Oprócz ciągłego rozwoju nowych produktów i usług mamy do czynienia ze stałym trendem wzrostu zachorowalności i postępującymi zmianami demograficznymi, które dodatkowo zwiększają zapotrzebowanie na usługi medyczne – mówi Marcin Szuba, dyrektor zarządzający w Lartiq TFI. Jak ocenia, spółki mające ciekawe technologie to Medinice i Pure Biologics. Pierwsza opracowuje nowe urządzenia do leczenia zaburzeń rytmu serca. Druga pracuje nad przeciwciałami, które mogą mieć zastosowanie w immunoonkologii.
Analitycy Ipopemy Securities są mniej entuzjastyczni. – Pierwsze półrocze było umiarkowanie pozytywne. Kilka projektów weszło do kolejnych faz, nie zostały natomiast zawarte żadne nowe transakcje partneringowe ani nie wpłynęły istotne płatności od partnerów z tytułu kamieni milowych – zaznacza Beata Szparaga-Waśniewska, wicedyrektor działu analiz Ipopemy.
Ciekawsze wydarzenia wśród spółek biotechnologicznych z GPW mogą być przed nami. – W pierwszej połowie roku Selvita otrzymała zgodę FDA (amerykańskiej administracji leków – red.) na rozpoczęcie I fazy badania klinicznego leku SEL120, postępuje też I faza SEL24. Obecnie czekamy na podanie SEL120 pierwszemu pacjentowi oraz na partnering. Synektik z kolei ukończył II fazę badania klinicznego kardioznacznika i poinformował o osiągnięciu punktów końcowych badania. W OncoArendi natomiast czekamy na nowe dane naukowe – zaznacza Szparaga-Waśniewska.
W Celon Pharmie trwa II faza badania klinicznego esketaminy. Spółka chce ukończyć badania w tym roku, a następnie podpisać umowę partneringową. Pojawiły się jednak złe wiadomości w sprawie leku na astmę Salmex. Eksport w Europie został znacząco ograniczony z powodu sporu prawnego z GlaxoSmithKline, a konkurencyjny lek generyczny został zarejestrowany w USA. GBC