Była to odpowiedź rynku na informację, że Total FIZ, główny akcjonariusz spółki, sprzedał w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu (ABB) 7,37 proc. akcji (170,7 tys. sztuk) biotechnologicznej spółki. Cena sprzedaży jednej akcji ustalona została na 60 zł, o 20 proc. powyżej kursu giełdowego.
Główny akcjonariusz postanowił upłynnić część swojego pakietu w celu objęcia nowych akcji i wsparcia spółki środkami na rozwój działalności. We wtorek akcjonariusze zdecydowali o emisji 231,5 tys. nowych akcji spółki wyłącznie dla Total FIZ. Akcjonariusz ten zobowiązał się do objęcia emisji po takiej samej cenie, po jakiej wcześniej sprzeda akcje w ABB. - W ramach emisji kupimy więcej akcji niż sprzedaliśmy w ABB, dzięki temu zachowamy swoje udziały. Równocześnie chcemy zagwarantować spółce środki na dokończenie najważniejszych projektów, przede wszystkim sprzedaż systemu PCR|ONE – wyjaśnia Konrad Łapiński, zarządzający funduszem Total FIZ.
Dwa najbardziej zaawansowane projekty Scope Fluidics, czyli PCR|ONE oraz BacterOMIC, są na ostatniej prostej w drodze komercjalizacji. W planach jest też zbadanie słuszności koncepcji w nowym, trzecim projekcie. Spółka podtrzymała niedawno gotowość do komercjalizacji PCR|ONE, systemu do analizy materiału biologicznego, w połowie 2020 r. W ramach zwiększenia jego potencjału rynkowego spółka planuje m.in. przygotowanie do procesu rejestracji systemu w USA, poszerzenie portfolio paneli diagnostycznych czy wzmocnienie ochrony własności intelektualnej. Nakłady niezbędne do realizacji planów rozwoju systemu PCR|ONE określono na 10 mln zł.
Ponadto spółka planuje skrócenie harmonogramu realizacji BacterOMIC, systemu do badania lekooporności bakterii. W przypadku pozyskania dodatkowego finansowania może zaoszczędzić 18 miesięcy wobec pierwotnych założeń i planowana certyfikacja w UE ma przypaść na połowę 2021 r.