W momencie, kiedy indeksy giełdowe ciągle próbują odbić się po spadkach spowodowanych kolejnymi doniesieniami o koronawirusie, część spółek z branży biotechnologii i higieny przeżywała zwyżki cen walorów i kapitalizacji. Zwłaszcza amerykańskie firmy, które zapowiedziały prace nad szczepionką na koronawirusa. Z kolei w Polsce największe zwyżki notowały firmy, które zadeklarowały się, że do swojej oferty dodadzą testy diagnostyczne do wykrycia wirusa.
Kto uleczy koronawirusa?
Firmą, która wysforowała się na prowadzenie w badaniach nad szczepionką, jest notowana na NASDAQ Moderna. Pod koniec lutego biotechnologiczna spółka ogłosiła, że sześć tygodni po rozpoczęciu prac przesłała do testów rządowych eksperymentalną szczepionkę na koronawirusa. Jej kurs na Nasdaq podskoczył o blisko 28 proc. Na translację kodu genetycznego wirusa, niezbędnego do opracowania szczepionki i przesłania jej do testów, potrzebowała rekordowych 42 dni. Kiedy na początku XXI wieku światem wstrząsały informacje o SARS, podobny proces zajął 20 miesięcy. Od tego momentu walory spółki drożały: 24 lutego kosztowały 18,59 USD, a pod koniec pierwszego tygodnia marca – już 27,49 USD, kapitalizacja przekracza zaś 10 mld USD. Prezes Moderny Stephane Bancel zapowiedział już, że cena szczepionki nie będzie odbiegać od cen tych, które są już dostępne na rynku.
– Zdajemy sobie sprawę, że to kwestia zdrowia publicznego, dlatego będziemy bardzo rozważni przy ustalaniu ceny, gdy tylko produkt uzyska licencję – zaznaczył Bancel. Szukając punktu odniesienia, można zwrócić uwagę na cenę szczepionki Prevnar13, której cztery dawki kosztują 800 USD.
Kolejną firmą, która dołączyła do wyścigu w produkcji szczepionki, jest Arcturus Therapeutics, również notowana na NASDAQ. Wyceniana na ponad 254 mln USD spółka nawiązała współpracę z singapurską szkołą medyczną Duke-NUS i razem będą pracować nad szczepionką na koronawirusa. Prace będą wsparte dotacją w wysokości 10 mln USD od singapurskiej agencji rządowej.
Chwile wzrostu przeżywa także Novavax również notowana na amerykańskim indeksie technologicznych spółek. Mniej więcej w tym samym czasie co Moderna ogłosiła, że dokonuje ewaluacji kilku szczepionek na bazie nanocząsteczek i chce rozpocząć I fazę testów najlepiej rokujących do maja lub czerwca. To wystarczyło, by cena akcji skoczyła o ponad 100 proc. – z 7,95 USD do 16 USD na ostatniej sesji lutego. Obecnie walory kosztują 11,32 USD, a kapitalizacja przekracza 363 mln USD.