Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Krach kryptowaluty luna można określić mianem najbardziej spektakularnego wydarzenia w historii rynku cyfrowych aktywów. Luna straciła bowiem 99,9 proc. wartości w ciągu kilku dni. Jej cena spadła z ponad 100 USD do ułamkowych części centa, a jej kapitalizacja zmalała o kilkadziesiąt miliardów dolarów.
Sytuacja ta jeszcze bardziej pogłębiła trwające od końca marca spadki na rynku kryptowalut. Największe z nich pod względem kapitalizacji, czyli bitcoin i ethereum, straciły w zeszłym tygodniu odpowiednio ok. 30 proc. i 36 proc. Kurs bitcoina w krytycznym momencie spadł do 25,4 tys. USD, a więc najniższego poziomu od grudnia 2020 r., podczas gdy w listopadzie 2021 r. wynosiła blisko 70 tys.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Główną barierą w inwestowaniu w kryptowaluty jest obawa przed oszustwem - u 44,2 proc. ankietowanych Polaków - i nieznajomość technologii - u 33,7 proc. respondentów.
Udział bitcoina w całkowitej wartości rynkowej kryptoaktywów wzrósł w tym roku o 9 p. proc. do 64 proc., co jest najwyższym wynikiem od stycznia 2021 r. A indeks MarketVector, śledzący dolną połowę 100 największych aktywów cyfrowych, spadł o około 50 proc.
Rada Ministrów zatwierdziła projekt ustawy o rynku kryptoaktywów. Dokument, który teraz trafi do Sejmu, ma implementować unijne rozporządzenie MiCA, jednak zdaniem wielu ekspertów wciąż pomija kluczowe postulaty branży kryptowalut.
18,4 proc. Polaków inwestuje w kryptowaluty – wynika z najnowszego raportu platformy Ari10. – Ponad 18 proc. to dużo, bo rynek kryptowalut wciąż uchodzi za nowy na tle innych, np. złota czy akcji. Obecnie barierą dla wielu osób, szczególnie starszych wiekiem, jest czarny PR dot. kryptowalut.
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt Beta ETF Bitcoin Portfelowego FIZ. Jest to milowy krok do wprowadzenia na GPW pierwszego funduszu ETF na bitcoina.
ETF-y do tej pory kupiły bitcoiny warte około 70 mld USD – mówi Eryk Szmyd, analityk rynków finansowych w XTB. Fundusze od stycznia 2024 r. przejęły około 6,5 proc. całkowitej podaży bitcoina, co może mieć potężny wpływ na przyszłą cenę kryptowaluty.