Na koniec III kwartału w programie Pierwsze Mieszkanie będzie brać udział 15 banków wobec 9 obecnie – szacowali przedstawiciele Związku Banków Polskich na wtorkowej konferencji.
Dotychczasowe zainteresowanie tzw. „bezpiecznym kredytem 2 proc.” z rządowymi dopłatami, jest bardzo duże. Na dzień 24 sierpnia (od 3 lipca, gdy pierwsze banki włączyły go w swoją ofertę) liczba złożonych wniosków sięgnęła 36 037. W tym okresie zawarto 3901 umów na kredyt hipoteczny, założono też 1644 kont mieszkaniowych.
Czytaj więcej
PKO BP podpisał umowę z BGK w sprawie oferowania konta mieszkaniowego w programie Pierwsze Mieszkanie. Konto oferują już Alior Bank i Bank Pekao.
Ożywienie w hipotekach
Zdaniem Jacka Furgi, prezesa Centrum Prawa Bankowego i Informacji, niewykluczone, że dzięki programowi Pierwsze Mieszkanie w 2023 roku sprzedaż kredytów mieszkaniowych będzie zbliżona do wyniku z 2022 roku.
Na razie jednak w tym zakresie można podsumować tylko pierwsze półroczne. I tak, wedle przedstawionego na wtorkowej konferencji raportu AMRON-SARFiN, II kwartale 2023 r. banki udzieliły 30,8 tys. kredytów mieszkaniowych, czyli o 40,2 proc. więcej w porównaniu do poprzedniego kwartału. Wzrost o 51,2 proc. zanotowano również w odniesieniu do wartości zawartych umów.