Notowania Bunda, jak i Treasuries zakończyły zeszły tydzień na najniższych poziomach od ponad dwóch tygodni. Rentowność niemieckich papierów dziesięcioletnich spadła do 0,19 proc., a amerykańskiego odpowiednika do 1,93 proc.

Spadek apetytu na ryzyko widoczny jest na globalnych parkietach, które pogłębiły straty w ubiegłym tygodniu. Napięcia geopolityczne przyczyniają się także do wzrostu zmienności walut z rynków wschodzących, w tym złotego. Od początku roku rosyjski rubel stracił do dolara prawie 3 proc. Słabiej zachowuje się w Europie tylko ukraińska hrywna, która osłabiła się o niemal 4,4 proc. do dolara.

Wydaje się, że rynki nie wyceniają jeszcze otwartego konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy. Kraje zachodnie wciąż podejmują próby dyplomatycznego złagodzenia napięcia między Rosją a Ukrainą, a rynki pozostają dość wrażliwe na mieszane sygnały płynące z obu stron. Rozwój sytuacji będzie w kolejnych dniach, a być może i tygodniach w dalszym ciągu decydującym czynnikiem ryzyka wpływającym na zachowania inwestorów. Do tego czasu bezpieczne aktywa będą wciąż w cenie. W dłuższym jednak terminie rentowności obligacji skarbowych z rynków bazowych powinny rosnąć, biorąc pod uwagę ostatnie dane makroekonomiczne z USA i Europy oraz coraz wyraźniejsze sygnały Fed o konieczności rozpoczęcia cyklu zacieśniania polityki pieniężnej w marcu.