Wystąpienie Bena Bernanke rozczarowało rynki, które wiele sobie po konferencji w NBER obiecywały, Przewodniczący pozostał jednak wierny swojemu stylowi i nie "wyskakiwał przed orkiestrę" tak, jak czasem zdarzało się to Greenspanowi. Kalendarz danych makroekonomicznych sprzyja podniesieniu zmienności dolarjena w związku z posiedzeniem Bank of Japan w sprawie stóp procentowych. Spadki na giełdach w Azji (co prawda - daleko im jeszcze do ostatniego tąpnięcia, które praktycznie groziło krachem) zachęcało traderów do zamykania carry-trade?u.

W świecie polskiej polityki wiele się wydarzyło - zawiedli się Ci, którzy oczekiwali rozwiązania parlamentu, "Samoobronie" udało się wyjść z koalicji jednocześnie w niej pozostając. Największym poszkodowanym kolejnego kryzysu rządowego okazał się być projekt ustawy, która teoretycznie ma za zadanie zreformować polskie finanse publiczne - dyskusję nad nią przełożono na później. Tego typu zawirowania na pewno nie pomagają naszej walucie, szkodzą również giełdzie. Pierwsze sondaże wskazywały na zredukowanie liczby partii w parlamencie co w połączeniu z niespłaconymi kredytami zaciągniętymi na kampanię wyborczą scementowało posłów "Samoobrony" i utwierdziło ich o konieczności pozostania w koalicji. Największym przegranym zawirowań politycznych okazał się Andrzej Lepper, media huczą od plotek sugerujących prowokację CBA. Eurozłoty znajduje się obecnie blisko oporu na 3,7750, spadki USDPLN przy stabilności eurozłotego wynikają w 100% ze wzrostów eurodolara. W ciągu dnia oczekiwałbym tzw. "cofki" do 1,37 na EURUSD czyli przetestowania tego poziomu w charakterze wsparcia, gdyż rynek eurodolara jest już mocno wykupiony. Losy eurozłotego zależą od poziomu 3,7750 - jego obrona umocni konsolidacyjny obraz rynku. Ewentualne przebicie otwiera drogę do 3,7850 - kolejnego poziomu technicznego.

Kalendarz danych makroekonomicznych nie zostawia żadnych złudzeń - dla złotego kluczowym dniem będzie piątek i dane o inflacji CPI, gdyż na rynek napłynęło w ostatnim czasie kilka prognoz wskazujących na prawdopodobieństwo utrzymania się CPI powyżej celu inflacyjnego RPP. Piątek będzie dniem ważnym również dla USD - poznamy dane o sprzedaży detalicznej za czerwiec.

Piotr Denderski

Analityk rynków finansowych