Prognozowana liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w lipcu (130 tysięcy) okazała się znacznie zawyżona wobec rzeczywistej figury 92 tysięcy. Stopa bezrobocia w VII wyniosła 4,6% wobec prognozowanych 4,5 %. Przed południem poznaliśmy dziś jeszcze dane ze strefy euro. Sprzedaż detaliczna wyniosła 0,9% (r/r) wobec prognozy 1,4% a w relacji m/m 0,4% wobec prognozy 0,8 proc. Figura dotycząca indeksu PMI w usługach okazała się wyższa o 0,2 od prognozowanych 58,1 pkt. Dane te jednak nie miały znaczenia dla kursu głównej pary walutowej.
Obserwowane w ostatnich dniach zachowanie kursu EUR/USD wskazuje na dalsze umocnienie wspólnej waluty. W dalszym ciągu niewyjaśniona jest sytuacja na USD/JPY i EUR/JPY. Istnieje bowiem wciąż obawa o przebicie ostatnio wybronionych wsparć na tych parach czego konsekwencją będzie wzrost awersji do ryzyka na światowych rynkach i przenoszenie kapitałów w bezpieczniejsze inwestycja na czym na pewno skorzysta dolar.
Na rynku krajowym obserwowaliśmy dziś umocnienie pary USD/PLN i opublikowane słabe dla dolara dane tylko ten przyśpieszyły. O godzinie 16.30 zloty umocnił się do poziomu 2,7525. Na rynku EUR/PLN było dziś raczej spokojnie i kurs przebywał w paśmie wahań 3,78 - 2,7950. W nadchodzącym tygodniu wobec braku ważnych danych makroekonomicznych złoty będzie nadal silnie powiązany z zachowaniem rynków zagranicznych.
Sporządził:
Marcin Ciechoński