Zmniejszenie oczekiwań na agresywne obniżki stóp procentowych przez Fed, nieco lepsze dane z realnej gospodarki a także zaskakująco dobre dane na temat salda obrotów bieżących i przepływów kapitału do USA powinny w dalszym ciągu wspierać dolara. Jak wynika z poniedziałkowych danych opublikowanych przez Departament Skarbu, w październiku do USA napłynęło 114 miliardów dolarów długoterminowego kapitału, podczas gdy analitycy spodziewali się napływu 40 miliardów dolarów. Pomimo wzrostu apetytu zagranicznych inwestorów na aktywa dolarowe w październiku, to do tamtego czasu perspektywy dla amerykańskich aktywów pogorszyły się. Na giełdzie kontynuowane są spadki. Z jednej strony w dalszym ciągu mamy słabe perspektywy dla gospodarki amerykańskiej, a z drugiej strony wysoką inflację. Były szef Fed Alan Greenspan ostrzega przed pierwszymi symptomami stagflacji. Utrzymujące się obawy o kondycję gospodarki a także sektor nieruchomości mogą negatywnie wpływać również na konsumpcję. Indeks rynku nieruchomości (NAHB) w grudniu uplasował się na tym samym poziomie co poprzednio. Dziś z kolei poznamy kolejną serię danych z rynku nieruchomości w USA.
EURPLN
Dziś rozpoczyna się pierwszy dzień posiedzenia RPP, a jutro poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych. Ostanie dane na temat inflacji CPI były wyższe niż oczekiwano. Inflacja wzrosła 0,7% w ujęciu miesiąc do miesiąca i 3,6% rok do roku, co jest czynnikiem przemawiającym za kontynuacją zacieśniania polityki monetarnej co wiąże się z kolejnymi podwyżkami stóp procentowych w najbliższych miesiącach co powinno wspierać złotego. Istotniejsze wydaje się być jednak teraz to, co dzieje się na rynkach akcji i dolarze. Silne umocnienie dolara i wyprzedaż na rynkach akcji zdecydowanie negatywnie wpłynęła na wartość aktywów na rynkach wschodzących, w tym PLN. Eurozłoty obecnie broni istotnego oporu w postaci 50% zniesienia fib całości ostatnich spadków z poziomu 3,6955 na 3,5600. Linia trendu spadkowego na EURPLN przebiega dopiero w okolicach 3,65. Silne opory w rejonie 3,6280 moga spowodować powrót na EURPLN w okolice 3,6050., który może okazać się dobrym poziomem do zakupu eurozłotego.
EURUSD
Wczorajsze dane na temat indeksu PMI pokazały, że sektor usług i przemysłowy nieco spowolnił. Jeśli będą pojawiały się oznaki spowolnienia gospodarki europejskiej, to ECB nie będzie podnosił stóp procentowych. Jak na razie jednak, retoryka tego banku centralnego pozostaje jastrzębia. Sytuacja techniczna na EURUSD przemawia za chęcią pogłębienia obecnych spadków. Zbliżamy się do istotnego wsparcia na poziomie 1,43, gdzie nastąpi zrównanie się w 100% obecnego ruchu korekcyjnego z podfalą korekcyjną z poziomu 1,4966 na 1,4523. Od wczoraj kurs wyhamował nieco spadki, w związku z czym widzielibyśmy dziś EURUSD nieco wyżej, a wszelkie odbicia w rejon 1,4450-60 będą stanowiły naszym zdaniem dobrą okazję do sprzedaży tej pary. Najbliższe opór widzielibyśmy na poziomie 1,4420.