Wczoraj miały miejsce dwa ciekawe wydarzenia w sferze makro. Pierwszym było podjęcie decyzji przez rodzimą Radę Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Ta decyzja była powszechnie oczekiwana przez analityków i uczestników rynków. Nie było zbyt wielu podstaw do jakichkolwiek ruchów. Na zacieśnianie polityki pieniężnej jest zbyt wcześnie, a ostatnie ruchy luzujące w połączeniu z polepszaniem się odczytów zmiennych makro sprawiają, że Rada nie miała możliwości na kolejne cięcie.

Prawdopodobnie podobną decyzję poznamy również na posiedzeniu w sierpniu. Niewiadomą jest za to wynik posiedzenia wrześniowego. Na niedawna oczekiwano, że Rada zdecyduje się po wakacjach na jeszcze jeden ruch obniżający koszt pieniądza, ale jak wspominałem już wczoraj, ta opinia zaczyna tracić zwolenników. Pewnie wiele będzie zależało od napływających danych o poziomie aktywności przemysłu czy sytuacji w gospodarstwach domowych i ich chęci konsumpcji. Skoro decyzja o stopach może zależeć od danych, to można przypuszczać, że rynki na te publikacje będą nieco bardziej wyczulone.

Ale nie ma też co przesadzać. O ile obniżka we wrześniu się nawet pojawi, to i tak będzie przez uczestników rynku uznana za ostatnią w tym cyklu. Zatem nie wrześniowa decyzja jest tu kluczowa, ale kolejne. W paradę wchodzi tu zmiana składu Rady, a więc możliwa zmiana układu sił między skrzydłem gołębim a jastrzębim.

Drugim wydarzeniem dnia była publikacja dynamiki zamówień na dobra trwałego użytku w Stanach Zjednoczonych. Oczekiwano lekkiego spadku o 0,5 proc., a faktycznie spadek wyniósł 2,5 proc. Rynek w pierwszej chwili zareagował przeceną, ale ta szybko zniknęła. Okazało się bowiem, że za ten spadek odpowiadają głównie zamówienia na środki transportu ze szczególnym uwzględnieniem zamówień na samoloty cywilne. Wielkość tych ostatnich spadła o 39 proc. Nie jest to jakiś szczególny wynik. Ten czynnik podlega miesięcznym znacznym wahaniom. Dlatego też dla większej wiarygodności się go wyłącza. Po wyłączeniu zamówień na środki transportu zmiana była już dodatnia i wyniosła 1,1 proc. i ma to już wymowę pozytywną. Oczywiście samoloty cywilne także są ważne, ale w tym wypadku liczy się wielomiesięczna tendencja, a nie zmiana z miesiąca na miesiąc.